Čekáte bohatou úrodu? Pomozte stromům a podepřete je!

Pomozte vašim ovocným stromům, aby se nezlomily
 

Čekáte letos dobrou úrodu? Jsou vaše stromy obsypané třešněmi, višněmi, broskvemi, meruňkami, jablky, nebo hruškami? Pak stromům pomozte, abyste o většinu úrody nepřišli, podepřením! 

Podepřete obsypané větve

Prohlédněte si dobře ovocné stromy, které nesou ovoce. Ty, které mají slabší větve, nebo jsou opravdu hodně obsypané ovocem podepřete, aby se větve nezlomily a vy jste o veškerou úrodu tak nepřišli. Větve podepřete latěmi, mezi lať a větev stromu vložte kus gumy, abyste větev ochránili před otlačením a sedřením její kůry.

 

Malé plody otrhejte

Pokud je ovoce na větvi příliš, můžete jej také protrhat, aby se strom příliš nevysiloval a plody nebyly příliš neduživé. Vytřiďte tedy slabější plody. To můžete učinit u jabloní, hrušní, meruněk, broskví, nebo u švestek a blum.

 

Ořezem si pomůžete k bohatší úrodě

Mladé stromky, které jste vysadili na jaře či na podzim, můžeme právě nyní prořezat. Odřezávají se ty výhonky, které směřují do koruny a kolmo vzhůru, a to zhruba o polovinu své délky. V tomto období můžeme také prořezávat ořešák, a to sice větve poškozené, nebo odumřelé. Uřezaný pahýl začisťujeme třeba voskem, či latexovou barvou. Řezat můžeme také jádroviny, jabloně a hrušně, strom se takto zbytečně nevysiluje, jeho plody budou kvalitnější a větší. Uřezávají se větve zahušťující a křižující, zkracují se větve s plody. Takto můžeme prořezávat také peckoviny, tedy slivoně, ale až na konci léta.