Přichází čas sběru ořechů. Jak je sbírat, abyste nedopadli špatně?

Slupky ořechu mohou vyvolat velmi vážné popáleniny
 

Máte doma ořešák, který plodí, nebo máte možnost nasbírat si ořechy někde u sousedů? Při sběru těchto plodů buďte raději opatrní, neboť si můžete dokonce vážně poškodit zdraví!

Slupky mohou být toxické

Mnoho ořechů opadává ze stromu ještě se slupkou, kterou je třeba odstranit a ořech nechat doschnout. Slupky jsou nepříjemně mazlavé, barví, ale to není jejich hlavní nedostatek. Alergie na tyto slupky totiž může vyvolat opravdu vážné zdravotní problémy!

 

Slupky způsobily značné popáleniny

Ořechy se vydal sbírat také pan Luboš: „Ořechy jsem sbíral v rukavicích, ale šťáva ze slupek pronikla i jimi. Na začátku sbírání jsem nic necítil, jaké bylo moje překvapení, když mě ruce najednou začaly pálit,“ sdělil nám. Ruce prý pálily tak moc, jako by je držel v ohni, takže se vypravil k lékaři. Ten konstatoval otravu toxiny ze slupek, navíc kombinovanou se silnou alergií. „Dostal jsem okamžitě injekci. Zranění se ale hojí velmi pomalu, podobně jako při skutečných popáleninách. Musím docházet pravidelně k lékaři na injekce, používat masti a krémy a stejně jsem doposud neviděl žádné zlepšení...“ popisuje svou neradostnou situaci pan Luboš.

 

Jak sbírat bez nebezpečí

Pokud jste již sbírali ořechy a žádnou alergickou reakci jste doposud nezaznamenali, rozhodně to neznamená, že jste třeba alergie ušetřeni. Reakce se totiž může vyvinout v průběhu let. Proto raději nepokoušejte osud a ořechy sbírejte opatrně. Pokud jsou ořechy ještě na stromě, vložte pod strom fólii a na ni ořechy sklepte. Fólii pak přeneste do suchého místa a ořechů se, když budou ještě obalené slupkou, vůbec nedotýkejte. Případně použijte rukavice, kterými slupku odstraníte, ale můžete vidět z případu pana Luboše, někdy ani rukavice nepomohou. Ořechy uskladněte na lísky a nechejte je proschnout, nejlépe na přímém slunci.  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru