Jak topit chytře

Před topení nestavte nábytek, bráníte tak teplu, aby pronikalo dále!
 

Ačkoliv byla zima doposud mírná, v nejbližší době by mělo přituhnout. Pokud nechcete utratit za topení jmění, podívejte se na naše rady, jak účty za topení snížit na minimum.

 

Uvolněte místo teplému vzduchu

I v zimě musíte větrat, dělejte to ale chytře. Pokud máte okno otevřené prakticky neustále na ventilačku, pak neuvěřitelně plýtváte. Lepší je větrat pořádně, otevřením celého okna a krátce, aby se vzduch vyměnil, ale přitom nevychladly zdi v místnosti. Radiátory by měly být umístěné pod okny, ale před ně byste neměli stavět žádný nábytek, abyste teplu nebránili dostávat se dále do místnosti. Přes radiátory nedávejte ani závěsy či záclony. Radiátory by měly být odvzdušněny, pravidelně je otírejte od prachu.

 

Pozor na okna

Pozornost věnujte také oknům, kudy uniká nejvíce tepla. V oknech zalepte veškeré díry speciální izolační páskou z hobby marketu, pokud jde o okna dvojitá, pak můžete prostor mezi nimi vystlat polštářky, či nenápadnou dekou. Pokud jsou vaše okna příliš netěsnící, rozmyslete si, zda je nevyměníte, neboť těsnící okna mohou ušetřit třetinu nákladů za vytápění.

 

Regulujte

V pokoji byste měli mít teplotu kolem dvaceti stupňů, vyšší teplota vede ke zchoulostivění. V ložnici pak stačí teplota kolem 17 stupňů. Pořiďte si regulovatelné ventily, kterými budete teplotu nastavovat třeba ve vaší nepřítomnosti na méně. Po příchodu domů pak můžete přitopit. Stejně tak vám pomůže ušetřit kotel, který je možné naprogramovat na dny dopředu a stanovit, že když jste například v práci, má se vytápět výrazně méně a že přitopit se má hodinu před vaším příchodem.  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru