Jste neustále unavení? Může to mít hned několik příčin, některé z nich lze okamžitě napravit

Jedním z důvodů vzniku chronické únavy může být mimo jiné i sedavý způsob života
  |   zajímavost

Pokud trpíte chronickou únavou, zíváte od rána do večera a zkrátka už nevíte, co s tím, nezoufejte. Může to mít hned několik důvodů, některé z nich ale naštěstí můžete okamžitě odstranit. Zbavit se neustálé únavy je tak možná mnohem jednodušší, než si myslíte.

Chronickou únavu pociťuje celá řada lidí, údajně dokonce až neuvěřitelná třetina zdravých dospělých lidí trpí denně pocitem vyčerpání, jak na svém webu uvádí healthline.

Únava je sice ve většině případů výsledkem určitých faktorů v životě člověka, který ji pociťuje, může být ale i příznakem hned několika vážných onemocnění. Pokud tedy trpíte pocitem chronické únavy, raději se o něm poraďte s vaším praktickým lékařem.

Nekvalitní spánek nebo jeho nedostatek

Jednou z nejběžnějších příčin neustálého pocitu únavy je nedostatek kvalitního spánku. To, že je únava spojená s nedostatkem odpočinku, napadne asi každého. Ne všichni se ale uvědomují, že jde konkrétně o dostatek kvalitního spánku. Dokonce i člověk, který spí doporučených 8 hodin denně, tak může trpět chronickou únavou.

To, jestli je náš spánek kvalitní, či nikoliv, poznáme jednoduše. Stačí si jen uvědomit, jak se cítíme při probuzení. Ráno byste se měli cítit odpočatí a připravení začít svůj den. V případě, že se probouzíte unavení a nejraději byste znovu ulehli do peřin, váš spánek nejspíše kvalitní není, jak dokazují výzkumy.

Spánek mohou rušit okolní zvuky, ale i světlo, a to dokonce i v případě, že nás neprobudí. Ideální tak je pořídit si tmavé závěsy a možná i zkusit chodit spát se špunty do uší. Pomáhá také chodit spát každý den zhruba ve stejnou hodinu.

Průmyslově zpracované potraviny

Za chronickou únavou může stát mimo jiné také nadměrná konzumace průmyslově zpracovaných potravin. Sacharidy sice mohou být skvělým zdrojem energie, konzumace jejich nadměrného množství ale může mít na náš organismus zcela opačný efekt, jak dokazují studie.

Ihned po konzumaci většiny průmyslově zpracovaných potravin se hladina cukru v našem krevním oběhu rapidně zvyšuje. V reakci na vyšší hladinu cukru v krvi vypouští slinivka břišní do našeho krevního oběhu velké množství inzulínu. Tento hormon poté našemu tělu pomáhá cukr z krve přesunout do buněk, kde může být zpracován na energii.

V našem těle tak dochází k velkému výkyvu hladiny cukru v krvi a to může způsobit pocit únavy, nebo dokonce i vyčerpání. Tím nejhorším možným řešením tohoto stavu je tak další rychlá dávka energie v podobě průmyslově zpracované potraviny, to by poté vedlo k nekonečnému cyklu výkyvů hladiny cukru v krvi a vyčerpání, jak dokazují výzkumy.

Dlouhé sezení

Za chronickou únavu celé řady lidí může mimo jiné i jejich sedavý způsob života. Studie dokazují, že nás nedostatek fyzické aktivity může ironicky až příliš unavit na to, abychom se do nějakého druhu fyzické aktivity pustili.

Jediným způsobem, jak tento nekonečný cyklus překonat, je tak zkrátka se donutit alespoň ke svižné procházce a postupně přidávat.

Zdroj: Healthline

KAM DÁL: Jak se zbavit odolného tuku na problematických partiích.

Klíčová slova: