Noční můry vám mohou pomoci s celou řadou problémů. Jak je správně využít, vysvětlila profesorka z Harvardu

Některé noční můry mohou být nástrojem k porozumění našim strachům a úzkostem
Foto: Depositphotos
Některé noční můry mohou být nástrojem k porozumění našim strachům a úzkostem
zajímavost

Po nočních můrách asi nikdo z nás netouží, když už se s nimi setkáme, tak se jich spíše chceme co nejrychleji zbavit. Tento nepříjemný typ snů vám ale může pomoci. Stačí je jen správně využít! Víte, jak na to?

reklama

Pokud se snažíte zbavit nočních můr, ale zkrátka se vám to z nějakého důvodu nedaří, je pravděpodobné, že se vám snaží něco říct.

„Snaha o interpretaci našich snů a nočních můr nám často může pomoci si uvědomit, co cítíme nebo co přesně nás trápí. Pokud tedy máte často různé noční můry, můžete je brát jako příležitost k porozumění vašim strachům a úzkostem, někdy jsou totiž tyto pocity pouze podvědomé,“ tvrdí profesorka psychologie Deidre Barrett, Ph.D., která působí na Harvardské univerzitě.

Rozhodně to ale není tak, že by byly noční můry našemu zdraví prospěšné ve všech případech. Často mohou negativně ovlivnit jak náš fyzický, tak i psychický zdravotní stav. Někdy totiž u lidí, kteří jimi trpí, způsobují úzkosti, ale také nám ničí kvalitu spánku, jak dokazují studie. Dokonce mohou nastartovat cyklus spánkové deprivace.

Důležitý je především jejich typ a počet

Noční můry, které se objeví po nějaké traumatické události, danému člověku příliš prospěšné nejsou. Je totiž nucen trauma, které zažil, prožívat znovu a znovu. V takovém případě nám tento typ snů nijak nepomůže, spíše naopak.

Zcela jiný případ nastává u člověka, kterému se zdají noční můry zdánlivě bez příčiny a pouze sporadicky. V takovém případě je tento typ snů skvělým nástrojem k prozkoumání našich obav i cílů, kterých si ani nemusíme být vědomi.

Expertka tak lidem, kteří čas od času trpí nočními můrami, doporučuje, aby se zamysleli nad tím, co jim daný sen chtěl říci. Údajně můžeme být hodně překvapeni tím, co všechno si díky těmto nepříjemným snům můžeme uvědomit.

Pokud si ale myslíte, že vám tento nepříjemný typ snů žádné benefity nepřináší, spíše naopak, existují i osvědčené způsoby, jak se jich zbavit.

Jak se spolehlivě zbavit nočních můr najdete zde.

Zdroj: Inverse, National Library of Medicine

KAM DÁL: Bojíte se rádi? Máme pro vás seznam těch nejděsivějších hororů všech dob.

reklama
#praktické rady #noční můry

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.