Češi se ve velkém ozbrojují. Bude válka?

Mezi Čechy je přes osm set tisíc střelných zbraní
  |  

KOMENTÁŘ Strach z imigrantů, strach z teroristů, strašení Kremlem a Putinem, obavy z toho, co udělá Trump. Nehodí nás do náruče Rusům? Úvaha o tom, že NATO by se mělo změnit z obranného paktu na útočný. Polarizace společnosti na MY a ONI. Slovo válka je už běžně skloňováno v médiích. To všechno vede k tomu, že Češi houfně nakupují zbraně.

V posledních měsících obchodníci se zbraněmi zaznamenali prudký nárůst nákupu střelných zbraní. V současnosti je mezi Čechy na 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a přes 800 tisíc střelných zbraní. Obchodníci si mnou ruce nad dobrými kšefty, prodávají se hlavně krátké zbraně, revolvery a pistole všech ráží. Loni si o zbroják požádalo nově přes 8 tisíc zájemců. Napilno tak mají i policisté a správci střelnic.

Prodeji zbraní prospěl i pokus EU omezit jejich držení
Se všudypřítomným vzrůstajícím napětím v lidech sílí pocit, že stát, ač je to jeho základní funkcí, se o jejich bezpečnost nedokáže postarat, a je tudíž na nich něco udělat. Nákupem zbraně pak nabývají přesvědčení, že dělají maximum pro bezpečnost svou i své rodiny. Zájem o střelné zbraně není jen doménou mužů. Stále častěji se ozbrojují také zástupkyně něžného pohlaví. Podíl žen na žádostech o zbrojní průkaz činí asi deset procent.

V některých oblastech v souvislosti se situací, která panuje v Evropě, stoupl počet žádostí o vydání zbrojního průkazu až o 200 procent. Lidé se chtějí ozbrojit, dokud to ještě jde, dokud je čas. Reagují tak i na nesmyslný pokus evropských elit zajistit větší bezpečnost v Evropě tím, že omezí přístup ke střelným zbraním.

Členské země Evropské unie a zástupci europarlamentu se totiž na sklonku minulého roku shodli na zpřísnění pravidel pro nabývání a držení střelných zbraní. S návrhem přišla Evropská komise už v listopadu 2015 po teroristických útocích v Paříži.

U žárovky to fungovalo, na řadě jsou pistole
Právě tento krok je kritizován mnohými bezpečnostními experty, kteří eurokomisařům vyčítají, že chtějí z lidí udělat bezbranné ovce, jež se nebudou moci bránit proti případnému teroristickému útoku. Řada lidí se domnívá, že sebrat lidem možnost bránit sebe, svůj život a majetek je vodou na mlýn lidem, kteří usilují o posílení vlivu islámu v Evropě. V pozadí je skrytá ještě otázka, zda se evropští politici náhodou nebojí svých vlastních obyvatel a zbraně jim berou proto, aby posílili svou moc a nedotknutelnost.

Vlastnit zbraň je jedna věc, umět ji správně používat, druhá

Evropští vůdci si už na žárovkách a jejich zákazu ověřili, že to jde. Že je možné lidem Edisonův vynález demokraticky zakázat s pochybným a absurdním zdůvodněním. Pokus se vydařil. Teď se eurokomisaři spolu s členskými zeměmi EU snaží o něco podobného se zbraněmi. Jenže žárovka není pistole, co by mělo suplovat náhradu za pistoli či revolver. Mají se lidé v případě ohrožení vrátit k sekyrám, vyrábět si sudlice a řemdihy? I když i takové pokusy jsem už zaznamenal.

A tak častěji Češi stále častěji sahají po zbrani. Zatím naštěstí jen při jejím nákupu a v hospodách je často slyšet: "Nepotřebuji ji, zatím, ale koupil jsem ji, protože nám to už brzy Evropská unie zakáže." Mnohdy se pak rozeběhne diskuse o tom, zda bude či nebude válka a jakou podobu by měla mít.

Nelegálové a bez zbrojáku
Kromě téměř milionu legálních jsou tu ještě zbraně nelegální, které lidé drží bez povolení. I přes četné zbraňové amnestie jich mají Češi doma stále dost a nikdo nedokáže odhadnout, kolik jich může být a o jaké druhy se jedná. No a pak je tu další početná skupina lidí, která z nějakého důvodu nechce nebo nemůže mít zbrojní průkaz a pořizují si střelné, chladné i jiné zbraně.

Nejvíce se podle majitelů internetových obchodů prodává plynových pistolí a revolverů, perkusních zbraní, na odbyt jdou i kuše, mačety a nejrůznější útočné i obranné nože. Tito lidé se sdružují ve skupinách na facebooku, kde se často svými sbírkami chlubí. Některé skupiny nejrůznějších "bojovníků" mají i deset tisíc příznivců.

Štěstí přeje připraveným, říká se. To je pravda, ale nechá se vůbec připravit na otevřený konflikt, na válku? Může někdo říci, jakou by příští válka měla mít podobu? Bezpečnostní analytici tvrdí, že vjezd tanků jako v osmašedesátém nám už nehrozí.

Stále častěji se hovoří o hybridní válce, která tu prý už je. Ono vlastnictví zbraně je jedna věc, vlastnictví ještě naznamená její ovládání a užívání. A pak je tu další problém případného válečného konfliktu. Otázka dlouhodobého přežití bez vody, bez jídla, elektřiny, bez střechy nad hlavou... Kdo může říct, že by to dokázal?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru