Disease X a dalších 8 virů s pandemickým potenciálem. Zaměřit se jen na covid-19 je velká chyba, varují lékaři a vědci z WHO

Podle vědců je na Zemi 1,67 milionu neznámých virů, až 827 000 z nich může přejít na člověka
 

Světová zdravotnická organizace zveřejnila seznam devíti nebezpečných nemocí, které ohrožují lidstvo a mohou vést ke globálním pandemiím. Patří mezi ně například Disease X, Zika či Ebola, ale i méně známé viry. Podle odborníků WHO by bylo velkou chybou tyto hrozby podcenit, tím spíš, že mohou globální pandemii způsobit každých pět let, napsal deník The Sun.

Do seznamu devíti nebezpečných patogenů samozřejmě patří i nový typ koronaviru známý jako covid-19. Podle vědců a lékařů je to pro lidstvo „priorita číslo jedna“ a musí se stále zdokonalovat v obraně. Jedním dechem však dodávají, že podcenit další nebezpečné nemoci by se v blízké budoucnosti mohlo ošklivě vymstít. Ať už kvůli jejich epidemickému potenciálu, nebo kvůli nedostatečné připravenosti.

Zvětšený mozek, hluchota či krvácení z očí

Covid-19 je v současné době největším veřejným nepřítelem. Po celém světě s ním podle údajů WHO zemřelo téměř 2,5 milionů lidí a dalších 112 milionů je nakaženo. Podle odborníků je ale nutné pokračovat v poznávaní také dalších nemocí, které by mohly být v konečném důsledku daleko horší než nový koronavirus.

Některé z infekcí se přitom chovají jako vystřižené z hororových scén. Mohou váš mozek zvětšit, způsobit krvácení z očí, hluchotu či poškodit plod ještě v matce. Podle deníku The Sun se vědci obávají, že pandemie, která bude následovat, bude horší než černá smrt. Ta zabila 75 milionů lidí a ve větší či menší míře se může opakovat každých pět let.

Disease X je zřejmě největší hrozbou

Podle ředitelky výzkumu a vývoje vakcín v CEPI doktorky Melanie Savillové se svět musí připravit na další velkou pandemii. Na seznamu hrozících nebezpečí je stále skrytý nepřítel s názvem Disease X.

Jde o patogen, o kterém se neví nic, a může jít o jeden z 1,67 milionu neznámých virů, o kterých vědci předpokládají, že jsou na planetě Zemi. Až 827 000 z nich totiž může dle odborníků přejít ze zvířat na člověka. Tento přenos je přitom čím dál pravděpodobnější, protože lidé vytlačují zvířata z jejich přirozeného prostředí.

75x smrtelnější než covid-19

John Vidal, redaktor rubriky věnované ekologii v deníku The Guardian, který zkoumal vztah mezi přírodou a nemoci, předpověděl, že brzy budeme čelit nové pandemii, během které zemřou desítky milionů lidí. Řekl, že „virus by se mohl šířit světem asymptomatickými přenašeči, kteří o své nemoci ani nevědí. Zabije desítky milionů lidí, než se uzavřou hranice“.

Jedna z největších hrozeb je pro lidstvo také nemoc Nipah. Vědci předpokládají, že pokud potvrdí svůj pandemický potnciál a dojde k mutaci viru, bude 75x smrtelnější než covid-19. Virus přenášený netopýry znamená úmrtnost mezi 40 a 75 procenty, způsobuje otoky mozku, záchvaty a zvracení. Objeven byl v roce 1998 v Malajsii.

Zika a znovu řádící Ebola

Je to také virus Zika, který se v Americe šířil v letech 2015 a 2016 poté, co byl objeven v ugandském lese. Způsobuje vyrážku, horečky, bolesti hlavy a bolesti svalů, ale v současné podobě znamená smrt jen ve velmi výjimečných případech. Ovšem zcela fatální může být jeho účinek na těhotenství ženy, protože děti se rodí se zmenšenou hlavou nebo jinou vrozenou vadou.

Seznam WHO nezapomíná ani na Ebolu, která se v roce 2021 znovu objevila v šesti afrických zemí a Bílý dům na začátku roku varoval před potenciálně "katastrofickými důsledky", pokud se objeví další ohniska. Úmrtnost až 90 procent stojí za pozornost, příznaky jsou krvácení z očí, uší, nosu i úst. Nemoc doprovází horečka, bolesti hlavy a svalů.

MERS znovu nabírá na síle

MERS a SARS jsou "starými známými" a už dlouho se o nich mluví jako o nemocech, které mohou způsobit epidemii. Předpokládá se, že SARS, stejně jako covid-19, se přenesl na člověka z netopýrů v Číně a MERS z netopýrů na velbloudy a poté na lidi na Středním východě.

WHO varuje, že MERS způsobuje vysokou úmrtnost a bohužel se stále více šíří, je tedy třeba "naléhavě přijmout opatření proti tomuto viru". SARS si zatím naštěstí "dává pauzu", poslední epidemie byla v letech 2002 a 2004 a zabila 774 lidí.

Horečky Rift, Lassa i Krymsko-konžská

Mezi další nemoci, před kterými varuje seznam WHO, patří horečka Rift (onemocnění domácích přežvýkavců způsobené arbovirem patřícím do rodu Phlebovirus. Virus RVF byl poprvé zaznamenán v roce 1931 během vyšetřování epidemie u ovcí na farmě v údolí Rift v Keni).

Hrozbou je i horečka Lassa (hlavním zdrojem viru v přírodě jsou hlodavci. Člověk se nakazí vodou nebo potravinami, které byly kontaminovány myší močí nebo trusem) a Krymsko-konžská hemoragická horečka (virové onemocnění, vyskytující se v některých zemích v Africe, Asii a východní Evropě. Původcem horečky je RNA virus zařazovaný do rodu Nairovirus z čeledě Bunyaviridae, na lidi se přenáší z klíšťat).

KAM DÁL: Hamáček dostal mail s nabídkou, kterou nešlo odmítnout. Kšeft století mu kazí žárlivý Babiš.