Europoslanec Zdechovský: Kauza STAN v Bruselu nikoho nezajímá. Vláda jako za Topolánka nepadne, SPD je parta diletantů

Tomáš Zdechovský je od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu
  |   rozhovor

Česká republika začne 1. července 2022 předsedat Radě Evropské unie. Štafetu přebírá po Francii, důležitý post bude zastávat do 31. prosince letošního roku. Jde o naše druhé předsednictví, první jsme si odbyli za vlády Mirka Topolánka od 1. ledna do 30. června 2009. Právě tehdy kabinet padl. Podle europoslance Tomáše Zdechovského to nyní nehrozí.

Ostuda a velké komplikace. Pád Topolánkovy vlády přišel v roce 2009 v ten nejméně vhodný okamžik. „Snad ani Paroubek s tím tenkrát nepočítal,“ vzpomíná v rozhovoru pro Čtidoma.cz europoslanec Tomáš Zdechovský. Dnes je však podle místopředsedy KDU-ČSL situace naprosto odlišná. Přesto, že i tentokrát řešíme vnitropolitické půtky.

Českem hýbe kauza hnutí STAN. Odstoupil ministr školství Gazdík, další politici jsou v hledáčku policie. Co to znamená pro české předsednictví EU?
Žádný dopad to na české předsednictví mít nebude. V nezáviděníhodné situaci bude nový ministr školství, jenž nastupuje do rozjetého vlaku. Bude mít ale k dispozici tým, který se na přípravách podílel, proto by to neměl být zásadnější problém. Tato krajská či lokální kauza nikoho v Evropě nezajímá.

Nikdo v europarlamentu s vámi tedy nic neřešil?
Kolegové se mě na to ptali, protože zaznamenali v médiích zmínky o pánech Polčákovi a Pospíšilovi, ale jinak to nikdo v Evropském parlamentu neřešil. ANO a SPD z toho dělají kauzu století, ale tak to opravdu není. Nikoho to v EU nezajímá.

Tomáš Zdechovský
- poslanec evropského parlamentu
- místopředseda KDU-ČSL
- působil jako krizový manažer a mediální analytik
- vystudoval magisterské obory pastoračně sociální asistent a pedagog volného času 
- absolvoval i bakalářský obor politická komunikace na Papežské salesiánské univerzitě v Římě
- vystudoval mediální studia a žurnalistiku na MU v Brně

Pokud ale budou obvinění přibývat nebo se ukáží další kauzy, bude to Evropa více vnímat a sledovat?
To by muselo dojít k odchodům vládních představitelů či pádů vlády, jinak to v Evropě nikoho zajímat nebude. Oceňuji, že STAN postupoval velmi rychle a otevřeně a problematických lidí se zbavil. To je známka politické kultury, která tady v minulých letech chyběla. Všichni si pamatujeme na památnou větu Andreje Babiše: Nikdy neodstúpím, nech si to všeci zapametajú!

Najdeme s dnešní situací paralelu s rokem 2009 a pádem vlády Mirka Topolánka?
Ať se sebevíc snažím, tak ji tam nevidím. Vláda má pohodlnou většinu ve sněmovně. ANO avizovalo, že nechce vládu shodit, protože si na rozdíl od SPD uvědomují dopad tohoto kroku. Výkřiky SPD, že vláda musí padnout, jsou úsměvné. Aspoň je vidět, že jim o zvládnutí českého předsednictví vůbec nejde. Je to parta diletantů. Myslím, že Paroubek tenkrát ani nečekal, že by vláda mohla padnout. Tentokrát se to opakovat nebude.

Zkusme si zaspekulovat - za jakých podmínek by Fialova vláda přeci jen mohla padnout?
Tahle možnost vážně není na stole. Pokud bych hodně fantazíroval, tak pouze za předpokladu, že by v podobných kauzách bylo namočeno více ministrů, kteří by odstoupili.

Co vlastně obecně znamená pro členskou zemi předsednictví EU, co jí to přinese?
Prestiž a důležitost. Budeme v centru dění. Konečně se můžeme předvést, že evropskou politiku opravdu umíme, že jsme schopní moderovat diskuzi a nalézt kompromis při důležitých jednáních.

KAM DÁL: Roboti v léčbě neplodnosti: Promluvili gynekolog a embryoložka, ženy mají novou naději na početí potomka.

Klíčová slova: