Varianta objevená na konci loňského roku v Jihoafrické republice, označovaná jako 501.V2, podle dosavadních poznatků nezpůsobuje závažnější průběh nemoci covid-19. Je ale o 50 procent nakažlivější, uvedli dříve jihoafričtí výzkumníci. Je jednou z nových variant viru SARS-CoV-2. Prokázala už se v řadě zemí světa včetně těch evropských. Další nové mutace vědci odhalili také v Británii či Brazílii.
Další infekce po prodělání nemoci
„Varianta 501.V2 vykazuje podstatné nebo úplné vyhýbání se neutralizujícím protilátkám v plazmě z pacientů, kteří prodělali covid-19,“ napsal tým vědců z tří jihoafrických univerzit ve spolupráci s tamním Národním institutem pro infekční nemoci (NICD). Plazma využitá v léčbě je bohatá na protilátky a získává se z krve lidí, kteří se z covidu-19 vyléčili.
Výzkumníci ve studii zveřejněné na platformě bioRxiv dodávají, že jejich zjištění "upozorňují na možnost další infekce i po prodělání covidu-19 a můžou předznamenat sníženou účinnost současných vakcín". Nakolik jsou vakcíny účinné proti jihoafrické mutaci, však určí s jistotou jen rozsáhlé klinické testy.
Nová verze vakcíny
Nová verze očkovací látky, na které nyní pracují výzkumníci Oxfordské univerzity, by měla být nasazena proti novým mutacím objeveným v Británii, Jihoafrické republice a Brazílii.
Oxfordská univerzita již vyvinula očkovací látku ve spolupráci se společností AstraZeneca. Přípravkem jsou očkováni například Britové, Evropská agentura pro léčivé přípravky ji nyní urychleně posuzuje pro doporučení ke schválení v zemích Evropské unie.