Mutace koronaviru z JAR může snižovat účinnost současných vakcín i léčbu plazmou

Vědci také upozorňují na možnost další infekce i po prodělání covidu-19
 

Nová varianta koronaviru objevená v Jihoafrické republice může snížit účinnost léčby pomocí plazmy od uzdravených pacientů. To podle jihoafrických vědců naznačuje, že nižší účinnost mohou proti této mutaci mít i současné vakcíny. Výzkumníci z Oxfordské univerzity zároveň oznámili, že pracují na rychlé výrobě očkovací látky, která by byla nasazena proti novým variantám.

Varianta objevená na konci loňského roku v Jihoafrické republice, označovaná jako 501.V2, podle dosavadních poznatků nezpůsobuje závažnější průběh nemoci covid-19. Je ale o 50 procent nakažlivější, uvedli dříve jihoafričtí výzkumníci. Je jednou z nových variant viru SARS-CoV-2. Prokázala už se v řadě zemí světa včetně těch evropských. Další nové mutace vědci odhalili také v Británii či Brazílii.

Další infekce po prodělání nemoci

„Varianta 501.V2 vykazuje podstatné nebo úplné vyhýbání se neutralizujícím protilátkám v plazmě z pacientů, kteří prodělali covid-19,“ napsal tým vědců z tří jihoafrických univerzit ve spolupráci s tamním Národním institutem pro infekční nemoci (NICD). Plazma využitá v léčbě je bohatá na protilátky a získává se z krve lidí, kteří se z covidu-19 vyléčili.

Výzkumníci ve studii zveřejněné na platformě bioRxiv dodávají, že jejich zjištění "upozorňují na možnost další infekce i po prodělání covidu-19 a můžou předznamenat sníženou účinnost současných vakcín". Nakolik jsou vakcíny účinné proti jihoafrické mutaci, však určí s jistotou jen rozsáhlé klinické testy.

Nová verze vakcíny

Nová verze očkovací látky, na které nyní pracují výzkumníci Oxfordské univerzity, by měla být nasazena proti novým mutacím objeveným v Británii, Jihoafrické republice a Brazílii.

Oxfordská univerzita již vyvinula očkovací látku ve spolupráci se společností AstraZeneca. Přípravkem jsou očkováni například Britové, Evropská agentura pro léčivé přípravky ji nyní urychleně posuzuje pro doporučení ke schválení v zemích Evropské unie.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru