Zemanova vláda nemá žádná pozitiva, svou šanci prezident promarnil. Neudělal nic ani pro své voliče

Škůdce, nebo státník, na kterého se bude s úctou vzpomínat?
  |   glosa

Miloš Zeman pomalu končí v úřadu. Na Hradě se uklízí, lidé si hledají narychlo nová angažmá. Jedna éra se blíží svému závěru. „Bohužel je to éra smutná. Ať se snažím sebevíc, na Zemanově vládě nenacházím žádná pozitiva,“ hodnotí jeho prezidentování politolog Jan Charvát.

Zeman přitom mohl dokázat mnohé. Byl dominantním hráčem na politické šachovnici, chyběli mu silní oponenti, Andrej Babiš mu zobal z ruky a dělal vše, co mu na očích viděl. V takové konstelaci mohl ze svého úřadu posouvat zemi kupředu, místo toho si vybral zcela bizarní směr orientace na Rusko a Čínu. „Myslím, že právě tento aspekt budou jednou hodnotit historici jako zásadní, tedy příklon k Rusku a Číně. Je úplně jedno, že teď v posledním roce se jakoby otočil, prohlásil, že byl podveden a snaží se vystupovat proti Rusku. To je z hlediska dějin nepodstatné, Zeman bude vždy vnímán jako proruský prezident,“ říká Charvát.

Ovčáček, Nejedlý, Mynář, jak tohle vůbec bylo možné?

Co si přesně Zeman sliboval od této „politiky všech azimutů“ (což ve skutečnosti byla politika dvou azimutů), není jasné. Mluvil o obřích čínských investicích, ale žádné se nekonaly. Co přesně kromě plynu nám mělo přinést spojení s Ruskem, nevíme dodnes. Zeman se o těchto věcech nikdy příliš nevyjadřoval, nediskutoval. Do médií vypouštěl bonmoty a nesmysly, takže se můžeme jenom dohadovat, jestli ho k tomu ponoukala ješitnost (v Moskvě a Pekingu na něj byli hodní), nějaký záhadný kalkul nebo to byla iniciativa jeho okolí. Mimochodem jeho okolí, to je kapitola sama pro sebe. Hradní ansámbl složený z lidí jako Ovčáček, Nejedlý nebo Mynář, to se opravdu jen tak nevidí.

„Lidi, které si s sebou přivedl, to snad ani nejde komentovat. Takový Ovčáček, to prostě je opak mluvčího. Já jsem hodně sledoval politiku v jiných zemích, co se tam odehrává, pak jsem se podíval k nám a tady se řešil nějaký úplně šílený výrok Jiřího Ovčáčka a já jsem si říkal, jak je tohle vůbec možné,“ zamýšlí se Charvát. Možné to bylo a dalo by se říct, že Ovčáček byl ještě ten nejmenší problém. Byli tu lidé typu Mynáře a Nejedlého, kteří představovali bezpečnostní riziko, žili v podnikatelském polosvětě a jejich aktivity zajímaly bezpečnostní služby. Vybrat si reprezentativní lidi Zeman zkrátka nedokázal, i z této položky má za pět.

Našel nám díry v Ústavě

Při hledání pozitiv jeho vlády ale přece jen máme jistou šanci. Zeman ohýbal Ústavu, vykládal ji zcela chybně a dělal si z ní trhací kalendář, jak mnohokrát upozorňovali kritici. „Díky Zemanovi alespoň víme, kde je Ústava napsaná nedokonale a zasloužila by revizi nebo zpřesnění. Vidím to třeba u problematiky jmenování premiéra nebo kontrasignací. Tam jsou věci definovány záměrně poměrně široce a nyní vidíme, že to asi není úplně dobře,“ říká Charvát. Ano, Ústavu tvořili naši otcové zakladatelé s představou, že prezidenti budou zodpovědní lidé, kteří budou myslet na blaho národa. To Miloš Zeman rozhodně není, takže by asi určitá změna mohla přijít, otázkou ale je, jestli na ní bude vůbec někdy politická shoda.

Stačí, že kouří a pije

Když už Zeman nepřinesl nic pozitivního České republice, měli z jeho činnosti v úřadu něco aspoň jeho voliči? Vždyť proslul tím, že objížděl i ty nejmenší vísky a vesničky, oslovoval místní a stal se jejich politickým idolem. Dalo by se čekat, že jim to nějak vrátil.

„Myslím, že pro ně neudělal vůbec nic. My tu řešíme velká témata jako Rusko, Ústavu, vztah k politickým stranám, ale to není nic, co by zajímalo ty běžné lidi, co by se jich jakkoliv dotýkalo. Jim stačilo, že Zeman kouří, pije, jí tlačenku, prostě že je takovej lidovej a oni se s ním můžou nějak ztotožnit. Ale vlastně už byl na konci možná protivný i jim, už to opravdu bylo nedůstojné nechat se vozit na vozíčku, aby ho bodyguardi různě nosili. To už je týrání starého člověka a mělo to dávno skončit,“ myslí si Charvát.

Do posledního dne to bude pořád stejné

Ve výsledku tak Zeman za sebou zanechal jen podivnou hořkou pachuť a zdá se, že nebude chybět vůbec nikomu. Dokonce ani těm, kteří jej volili. Muž neustále bažící po moci, existující pro moc samou, zmítaný vlastní pomstychtivostí a čím dál více ovládaný svým okolím, nedokázal za deset let v úřadu nic pozitivního vykonat. Nenapraví to ani nedávná milost pro pár odsouzený za šamanské rituály se zakázanou látkou, po které volala laická i odborná veřejnost. „To je hezké, ale hned to zase přebil tím, že velice kontroverzně a proti duchu Ústavy chce jmenovat nového předsedu Ústavního soudu. Nezměnilo se nic, do poslední chvíle v úřadě to z jeho strany bude stále stejné,“ uzavírá Charvát.

KAM DÁL: Miloš Zeman nám dal všem přes hubu.

Klíčová slova: