PERGOLA: Schovávačka před deštěm i klidné místo k posezení s přáteli

Pergola je oázou klidu s výhledem na zahradu
Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

Ukrýt se před pálivým sluníčkem nebo naopak deštěm a větrem, posedět s přáteli v klidu u kávy s výhledem na zahradu. Takové a řadu dalších možností nám poskytne zahradní pergola. Kdo pergolu ještě nemá, určitě uvažuje o její stavbě. Jak si takové místečko nerušeného klidu a relaxace vytvořit?

Pergola je jednoduchá a zároveň hezká okrasná stavba, která dodá vaší zahradě tu správnou jiskru. Stane se také vhodným místem pro odpočinek, relaxaci a má hodně možností využití. Před samotnou stavbou je však vhodné pečlivě si promyslet řadu důležitých věcí. Kdo dnes nemá na zahradě pergolu, jako by snad ani nebyl.

Kam s ní?

Nejdříve si ujasněte, kde by měla ona útulná oáza klidu stát, jak by měla být velká. Dalším důležitým faktorem je, zda bude zastřešená pouze přírodně nebo úplně, pevným a neprodyšným materiálem a k čemu bude posezení sloužit

  • vzdušná veranda
  • místo ke grilování
  • místo k posezení s přáteli
  • úprava prostoru u bazénu atd.

V každém případě ale konstrukce musí být přesná, pevná, nosná a kvalitní. Měli bychom přemýšlet především nad tím, zda bude umístěna ve volném prostoru či u zdi. Podle toho můžeme následně začít stavbu pergoly plánovat. Pergolu bychom měli postavit na rovné ploše buď u domu, nebo v některé části zahrady. Pokud rovnou plochu nemáte, je nutné ji nejdříve vybudovat. Sloupky se umisťují minimálně 50 cm hluboko do země a tuto hloubku je vhodné také vylít betonem. Myslete tedy i na to, že je potřeba vyhloubit do země dostatečně velké a hluboké základy pro ukotvení sloupků.

Pokud chcete, aby pergola hezky navazovala na trávník, je možné ji upevnit pomocí zemních vrutů. Při použití tohoto typu základu nemusíte kopat žádné díry ani čekat, než materiál vytvrdne. Zemní vrut se natočí na požadované místo a hned po jeho instalaci můžete pokračovat ve stavbě.

Materiál na stavbu pergoly

Stavba dřevěné pergoly svépomocí je podmíněna připraveností a nákupem materiálu. Máte-li pohromadě přesný počet impregnovaných trámků, sloupků, nosníků, krokví, vrutů, kotev na sloupky, v dílně vrtačku, pilu, velké kladivo, dláto, vodováhu s olovnicí, maticový klíč, metr a k tomu notnou dávku odvahy, zkušeností, zručnosti, můžete se pustit směle do práce.

Nejčastěji se setkáte s pergolou vyrobenou ze dřeva, někteří lidé ale dávají přednost kovovým variantám. Co se tvaru týče, nejoblíbenější jsou bezesporu obdélník či čtverec, na zahradách se stále častěji vyskytují i půlkruhové pergoly. 

Ke stavbě zahradní pergoly použijeme nejčastěji masivní trámy, které jsou ve vrchní části navzájem propojené. Vrchní část je podepřena sloupky, které mohou být tvořeny dřevěnými hranoly, stejně jako kovovými trubkami či cihlami. Pergola může být zcela otevřená či skoro úplně uzavřená. Na toto je nutné zaměřit se i při plánování toho, jak by měla hotová stavba vypadat. Následné upravování již nemusí být ideální.

Malou nebo velkou pergolu?

Výška pergoly by měla být okolo 2 m, abyste se nemuseli ohýbat. Co se týče délky a šířky, tu je třeba určit podle aktuálních potřeb. Nesmíme však zapomenout na to, zda budeme chtít do prostoru uvnitř pergoly umisťovat kromě posezení i další doplňky, jako je např. gril atd. Abychom určili rozměry co nejpřesněji a dokázali zároveň odhadnout množství potřebného materiálu, je ideální načrtnout si vše na papír.

Na papíru vše může vypadat krásně, ale otázkou zůstává, jak budou dané rozměry pergoly působit v prostoru. Proto je vhodné si rozměry pergoly následně vyměřit přímo na místě, kde ji chceme vybudovat. K tomu nám může postačit obyčejný provázek nebo kameny, kterými si vytyčíme rohy. Tím si zároveň označíme místo, kde by měly stát nosné sloupky konstrukce. Nezapomeňte na to, že nosné sloupky by měly být vzdáleny od sebe minimálně 2 - 2,5 m.

Zastřešení pergoly

Materiál zvolený pro zastřešení je velmi důležitý. Můžete si vybrat z nejrůznějších typů střešní krytiny. Důležité je však, abyste se rozhodli, jestli chcete průsvitnou nebo neprůsvitnou střechu. Průsvitné střechy zajistí sluncem zalité, teplé místo. Je možné je doplnit o posuvný baldachýn, který vám zajistí i příjemný stín. Pro tento typ střešní krytiny se většinou používají polykarbonátové desky.

Neprůhledné střechy zajišťují trvalý stín a chládek. Na výběr máte z několika typů střešních krytin. Tradičním typem jsou keramické střešní tašky. Vyznačují se dlouhou životností a rozmanitým barevným i tvarovým provedením. Lehčími, ale také kvalitními střešními krytinami jsou asfaltová šindel a trapézový pozinkovaný plech.  

Musíme na úřad pro povolení ke stavbě?

Bude nějaký úředník rozhodovat o tom, co si na své zahradě postavíme, abychom si mohli v klidu vypít kávu? Podle zákona pergoly, které nepřesáhnou zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m, není třeba ohlašovat, ani nepotřebujeme k jejich stavbě stavební povolení. V zákoně jsou však další nutné podmínky, jako je například umístění 2 m od společných hranic pozemků. Před samotnou stavbou by pro klid duše by bylo zřejmě nejvhodnější informovat se na příslušném obecním či městském úřadě. Pokud nemáte megalomanské úmysly, měli byste být v klidu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru