Víte, jak se správně starat o levanduli? Poradíme vám, jak na to

Nejdůležitější v péči o levanduli je ji nepřelévat. Mokro zkrátka nesnese
 

Levandule na zahrádce krásně vypadá a navíc ji i nádherně provoní. Můžete ji později nasušit a vyrobit si blahodárný olej nebo si z čerstvé bylinky připravit lahodný čaj. Co víc si přát. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak dokázat, aby vaše levandulová úroda byla co možná nejlepší.

Levanduli asi není potřeba dlouze představovat. Je to koneckonců jedna z nejznámějších bylin na světě. Za svůj věhlas vděčí svým omamně vonícím kvítkům, ze kterých se vyrábí zejména esenciální oleje. Seznam věcí, na které se dá levandule použít, je ale téměř nekonečný.

Můžete použít jak čerstvou levanduli, například k přípravě různých nápojů, nebo ji i nasušit na později.

Jak se o ni starat?

Dobrou zprávou je, že péče o levanduli ve skutečnosti není tak náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Samozřejmě ale jako asi každé květině se jí zkrátka bude dařit nejlépe, pokud bude mít k růstu ty správné podmínky.

Jak zalévat?

Nejčastější příčinou toho, že tato bylinka odumírá, je přílišné zalévání. Pokud je tedy řeč o levanduli, určitě platí, že méně je více.

Ještě mnohem více se toto pravidlo vztahuje na levanduli zasazenou v květináči. Květináč s levandulí vždy zalijte tak, aby po zalití nikdy nestál ve vodě, případně přebytečnou vodu, která protekla až do mističky pod květináčem, vylijte.

Tato bylinka zkrátka preferuje spíše sušší zeminu, nikdy ji ale nenechte vyschnout úplně!

Na sluníčku, nebo ve stínu?

Aby se vám podařilo vypěstovat co nejkrásnější trsy této bylinky, je nutné, aby byla na velmi slunném místě. Snese ale i polostín.

Jak vybrat správnou zeminu?

Použití té správné zeminy, pokud levanduli sázíte do květináčů, je naprosto klíčové. To jediné, co opravdu nesnesou, je mokro. Je proto důležité vybrat takovou zeminu, která nebude zadržovat vodu.

Levanduli se daří spíše v písčitých zeminách, kterými zálivka snadno proteče a nevytvoří tak v květináči bahenní lázeň.

Jak o ni pečovat v zimě?

Klíčem k tomu, aby levandule přežila zimní měsíce, je vybrat si odolný druh a ten vysadit. V případě, že jste vybrali tu správnou odrůdu do vašich podmínek, nemusíte se o tyto bylinky v zimě nijak zvlášť starat.

Pokud ale v zimě očekáváte, že se teploty sníží na rekordní minima, můžete přes trsy přehodit nějaký typ lehké plachty (nejlépe z pytloviny). Nezapomeňte ji ale hned na začátku jara opět ostranit.

Zdroj: Get busy gardening

KAM DÁL: Káva snižuje riziko rakoviny a dalších nemocí. Kolik šálků bychom měli vypít?