Zahrada v září: Několik kroků, které vám v příštím roce zajistí skvělou úrodu

V září nesmíte mimo jiné zapomenout sklidit zeleninu a ovoce, které jste pěstovali přes léto, a semínka rostlin
 

Tento měsíc si užíváme poslední letní květiny a pomalu začínáme naše zahrádky připravovat na zimu, ale i na příští jaro a léto. To, jak budou příští rok vypadat vaše záhonky, tedy záleží na tom, jak dobře je v následujících dnech nachystáte. 

Léto se chýlí ke konci a je tedy čas připravit zahradu na chladnější měsíce. Existuje několik úkonů, které vám tento měsíc mohou zajistit zeleninu v zimě a dokonce i připravit zahradu na příští jaro a léto. Teplota se pomalu ochlazuje a dny se krátí, není tedy času nazbyt. Pokud si tento měsíc najdete čas na následující práce na zahrádce, tak si v roce 2022 poděkujete.

Zasaďte cibuloviny

Právě teď je totiž ideální čas na výsadbu cibulových rostlin. Tento druh rostlin je jeden z nejjednodušších na výsadbu, ale zároveň jeden z těch, které se na záhonech nejvíce vyjímají. 

Cibulky rostlin, které v září zasadíte, jsou natolik odolné, že v zemi vydrží přes zimu a vyraší příští jaro. Ideální je koncem září vysadit narcisy, krokusy a hyacinty a dokonce i ty rostliny, které vykvétají až v létě, tedy například lilie, allium a krokosmie.

Skliďte zeleninu

Velké množství lahodné zeleniny a ovoce, které jsme přes léto pěstovali, je nyní už připraveno ke sklizni. Cibule, brambory, rajčata a jablka a další. Předtím, než se tedy do sběru pustíte, si však promyslete, do jakých receptů můžete tuto zeleninu a ovoce využít, abyste je zpracovali co možná nejčerstvější.

Nezapomeňte na zimní úrodu

Jakmile sklidíte zeleninu, kterou jste přes letní měsíce pěstovali, je na řadě zasetí další dávky, tentokrát zimní a jarní úrody.

Listovou zeleninu, jakou je například špenát, lze vysadit hned, fazole a hrách lze už nyní zasadit na příští jaro. Stejně tak i cibuli, česnek a šalotku. Rychle rostoucí plodiny, jako je tuřín nebo ředkvičky, mohou být také zasazeny v září.

Sesbírejte semínka

Právě teď budou semínka všech květin krásně dozrálá. Tento měsíc je tedy ideálním časem ke sběru semínek vašich oblíbených květin. Poté, co semínka posbíráte, je nezapoměňte umístit do popsaných pytlíčků, abyste s jistotou věděli, o jaký druh semínek jde.

Tímto způsobem můžete příští rok opět obdivovat krásu svých oblíbených květin, aniž byste museli vkročit do zahradnictví.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Online opatrnost se vyplatí: Kde číhají internetoví podvodníci, jak je odhalit a jak se bránit?