Sněhová pohotovost na Praze 6: Peníze již brigádníci obdrží jen, když zasněží

A jaká je sněhová předpověď na letošní Vánoce? Zatím to vypadá, že bude spíše teplo. Sníh buďto dlouho nevydrží, nebo nenapadne vůbec.
  |  

Venku ani vločka, na šestce však stále shánějí dobrovolníky na úklid sněhu. 2 tisíce korun za dosažitelnost však letos neuvidí.

Loni dostávali brigádníci 2 tisíce měsíčně, ať už sněžilo nebo nikoliv

 

Sněhová pohotovost má na Praze 6 již poměrně tradici. Od roku 2009 se na výzvu radnice každou zimu přihlásí řada dobrovolníků, kteří se v případě sněhové kalamity chopí lopaty a odklízejí, až se z nich kouří. Možná vzpomínáte, že loňské Vánoce byly v Praze již tradičně „na blátě“. Sněhová pohotovost nicméně vyrazila do ulic Prahy dvakrát na začátku prosince, kdy hlavní město paralyzovala ledovka. Za úklid oba dny si brigádníci vydělali 400 korun.

K tomu ale musíme připočíst ještě dalších 2000 korun, které dobrovolník měsíčně dostal za tzv. dosažitelnost, kdy byl připraven v případě sněhové kalamity kdykoliv zasáhnout. V době „Ježíška“ tak měl jistých 2 800 korun. Letos radnice svou strategii mění. Brigádník si sice za odpracovaný den vydělá více, dostane 600 korun za každý „sněžný den“, peníze za dosažitelnost se však letos nevyplácí.

Na úřad chodily stížnosti, že lidé dostávají peníze za nic

 

„V posledních dvou zimních obdobích byla velmi mírná zima. Evidovali jsme velké množství negativních ohlasů veřejnosti, která poukazovala na to, že se vyplácí brigádníkům finanční prostředky, i když klimatické podmínky nevyžadují výkon práce,“ vysvětluje důvody změn tisková mluvčí Prahy 6 Edita Valentová. „Městská část proto přistoupila k radikálním změnám v projektu sněhové pohotovosti.“

Pohotovost se kromě změny ve finančních odměnách pro dobrovolníky nově zkracuje. Zatímco dříve platila od 15. listopadu do 31. března, letos začala až 1. prosince. „Výrazně se snížila mzda dispečerům sněhové pohotovosti, kteří mají brigádníky na starosti,“ pokračuje ve výčtu změn Valentová. „Nábor brigádníků probíhal nově ve třech etapách – nejdříve pouze brigádníci s trvalým pobytem na území MČ Praha 6, dále studenti středních a vysokých škol a v poslední etapě všichni, kteří bydlí na území ČR.“

Hledají se brigádnici například do oblastí Liboce či Ruzyně

 

Projekt zahrnoval do letošního roku cca 550 úseků, které uklízeli brigádníci sněhové pohotovosti. Každý z brigádníků zajišťoval úklid chodníku v délce cca 400 m. Letos je úseků celkem 405 a brigádníci jsou potřeba ještě na 150 z celkového počtu. Nejsou obsazeny lokality na sídlišti Baba, část Hanspaulky, velká část Liboce, Ruzyně, Břevnova i Malého Břevnova a v oblasti Bílé Hory. Snížil se kvůli změně financování projektu i zájem brigádníků o úklid chodníků? „Tento stav je zřejmě zapříčiněn nejen zrušením částky za tzv. dosažitelnost, ale přispělo k tomu i velmi teplé počasí,“ říká tisková mluvčí Prahy 6. „Nejvíce brigádníků se každoročně hlásí až po prvním větším sněžení. Domníváme se, že dalším důvodem obsazení malého množství úseků je i ta skutečnost, že řada brigádníků se zřejmě mylně domnívala, že díky tomu, že nejsou trvale hlášeni na území MČ Praha 6 a měli možnost se přihlásit až v posledním kole, jsou už všechny úseky obsazeny.
 

V případě, že by se ani na základě výzev občanům o zapojení se do projektu nepodařilo obsadit většinu úseků, bude městská část nucena zapojit do úklidu pracovníky organizační složky PRO 6 a některé úseky zajistit strojně prostřednictvím dodavatelských firem."


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru