Do práce až v 25 letech a důchod v nedohlednu

Dnešní studenti mají pocit, že nemají kam spěchat. S nedostatečnou praxí ale mohou narazit.
 

Pracujících mladších 25 let je v České republice o půl milionu méně než před dvaceti lety. Mladí do pracovního procesu nespěchají. Raději studují a bydlí u rodičů. Může se jim takový přístup nevyplatit?

 

Student, říkejme mu třeba Honza, odmaturoval na gymnáziu a po škole se přihlásil na první vysokou školu. Obor ho příliš nebavil, proto se rozhodl po roce svou volbu změnit. Během studia bydlel u rodičů, protože je to levnější a na kolej neměl nárok. V průběhu studia pracoval nárazově, ale nic ho nenutilo k tomu, aby si hledal dlouhodobé zaměstnání. Když vystudoval, bylo mu již 26 let. Studenstké výhody skončily a nastal čas hledat si pořádnou práci.

 

V ČR pracuje o 500 tisíc méně mladých než v 90. letech

Řekli byste, že vám tento příběh něco připomíná? Nemýlíte se. Zatímco v prvních letech samostatné České republiky pracovalo 800 tisíc 15 - 24letých Čechů, v roce 2015 jich bylo již pouhých 300 tisíc. Na poklesu se částečně podepsala i snižující se porodnost. Další trend ale přichází ze strany vzdělávacího systému. Ve skupině 25 - 29letých, kdy většina lidí dokončí vysokoškolské studium, se totiž počet pracujících výrazně neliší od počátku 90. let.

 

Nedostatek praxe versus nabídky zkrácených úvazků

"Mladí lidé jsou dlouho u rodičů a během studia nemají dostatek praxe,“ potvrzuje Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. Při současné situaci na trhu práce tak mladí Češi sice práci seženou, ale mnohdy hůře placenou nebo horší pozici, než by odpovídalo dosaženému vzdělání. (Podle posledních údajů Úřadu práce ČR, činila nezaměstnanost v Praze 4,2 % a ve Středočeském kraji 5,4 %.)

Například v sousedním Rakousku pracuje o 70 % více mladých lidí než u nás. Podobný trend panuje i severských zemích nebo Velké Británii.  Podle Marty Petráňové z odboru statistiky trhu práce ČSÚ pochopitelně většina těchto mladých lidí pracuje na zkrácený úvazek. Tím narážíme na další problém českého trhu práce, kterým je nedostatek zkrácených úvazků. Zatímco pracovat na zkrácený úvazek chce třetina lidí, z firem jim tuto možnost nabídne jedna z deseti.

Čtěte také:

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru