Chystané změny na trhu práce. Půlroční mateřská dovolená i poporodní péče. II. část

Odvézt matku dítěte do porodnice a honem zpátky do práce. Od přespříštího roku by tato nesmyslná mantra měla přestat platit. Otcové budou moci doma zůstat i týden po narození potomka.
 

Matkám by se mělo ulevit po narození potomka i při nástupu do zaměstnání po rodičovské dovolené.

V předchozím článku o novinkách, které hodlá realizovat Ministerstvo práce a sociálních věcí, jsme psali o pečovatelské dovolené a možnosti kratší rodičovské dovolené. (Více se dočtete ve článku Chystané změny na trhu práce. Půlroční mateřská dovolená i poporodní péče. I. Část). Co dalšího MPSV chystá?

Otcovská poporodní péče

V současnosti si otcové příliš vyskakovat nemohou. Zaměstnavatel jim zaplatí náhradu mzdy na převoz partnerky do nemocnice. Budou-li chtít setrvat u porodu nebo matce pomoci po narození dítěte, mají smůlu. To by se nyní mělo změnit.

  • Na jak dlouho? Otcovská poporodní dovolená by měla být v délce jednoho týdne.
  • Peněžitá pomoc? Z nemocenského pojištění dostane otec maximálně 70 procent denního vyměřovacího základu.
  • Datum realizace? Nejpozději do 1. ledna 2017.

 

Dětské skupiny a mikrojesle

O výzvě MPSV pro žadatele k založení dětských skupin jsme již psali ve článku Zaměstnaným matkám by měly pomoci dětské kluby. Zjednodušeně řečeno by se mělo jednat o zařízení, kam rodiče své děti mohou „odložit“ i mimo klasickou dobu školky nebo školy. Rodičům skupiny umožní snadněji sladit zaměstnání s péčí o své ratolesti.

Pro ty nejmenší by se měl již od 1. ledna příštího roku spustit pilotní projekt mikrojeslí. O maximálně čtyřčlenný kolektiv dětí ve věku šesti měsíců až dvou let se v nich postará pečující osoba. Rodiče z Prahy a středních Čech jistě potěší, že tyto kraje byly kvůli vysoké poptávce po podobných zařízeních vybrány do pilotního programu.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru