Minimální mzda se zvýší na 9 900 korun

 

Ke zvýšení minimální mzdy o 700 korun dojde od ledna příštího roku. K zabezpečení důstojného života to přesto nestačí.

Vláda schválila návrh nařízení předložené ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou, kterým se od 1. ledna 2016 zvýší minimální měsíční mzda o 700 korun na 9 900 Kč. Minimální hodinová mzda vzroste z 55 Kč na 58,70 Kč.

Máme jednu z nejnižších minimálních mezd v EU, říká ministryně Marksová

„Minimální mzda v ČR je stále jedna z nejnižších v Evropské unii a pohybuje se pod hranicí chudoby. Jsem ráda, že jsme udělali další krok ke zlepšení této situace a zvýšili jsme minimální mzdu, protože pracovat se musí vyplatit,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Vláda tak pokračuje v realizaci svého záměru deklarovaného v Programovém prohlášení. V jeho rámci plánuje postupně zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy. 

Základní potřeby minimum pokryje, náklady na bydlení nikoliv

Minimální mzda se naposledy zvýšila s účinností od 1. ledna letošního roku. V letech 2007 – 2012 však jejímu zvyšování vůbec nedocházelo. Zejména v prvních letech tohoto období byla tento stav vzhledem k ekonomickému vývoji akceptovatelný. Přispěl však k tomu, že byly velmi výrazně oslabeny základní funkce minimální mzdy a významně poklesla kupní síla zaměstnanců pracujících za minimální mzdu.

Stagnace minimální mzdy přispěla k tomu, že výše čisté minimální mzdy je v současné době postačující na pokrytí výživy a ostatních základních osobních potřeb. Částka však silně nedostačuje k zabezpečení veškerých nákladů na bydlení.

Pro ilustraci se podívejme na statistiky. Podle realitního serveru Realitymix stojí pronájem bytu o velikosti 60 m2 v Praze více než 14 tisíc korun.  Ceny pronájmu přitom rostou. Za stejný byt jste před rokem zaplatili téměř o tisíc korun méně.

 

Jak si stojí minimální mzda vůči průměru?
  • Při schválené valorizaci minimální mzdy lze v roce 2016 předpokládat zvýšení jejího podílu k průměrné mzdě na 36 procent
  • Vláda v Programovém prohlášení uvedla, že by chtěla minimální mzdu postupně navýšit, aby odpovídala 40 % průměrné mzdy

 

Jak se změní mzdové podmínky pro osoby zdravotně postižené a invalidní důchodce? Čtěte dále zde.

Jak vycházíte se svou mzdou?