K práci s nevidomými je přivedla Neviditelná výstava

NOVIDA se potýká s nízkou fluktuací. Někteří z masérů jsou ve společnosti od jejího založení.
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Dnes vede Tomáš Podhrázký se sestrou masérské studio, které nabízí zákazníkům netradiční zážitek.

"Nabízíme kvalitní masáže", tak se nezisková organizace NOVIDA na trhu prezentuje. Podle Podhrázkého zákazníky povětšinou nezajímá handicap nevidomých masérů, touží jednoduše po úlevě, např. od bolesti zad.

Dělat práci, která má smysl

Začátky byly podle Tomáše Podhrázkého skromné. Masážní prostory tvořila místnost o velikosti 15m2 čtverečních. Recepční seděla na chodbě.

Sociální podnik založili v tomto případě dva lidé z marketingového prostředí. Sestra Jana Mašínová odešla z marketingové firmy na rodičovskou dovolenou. "Se dvěma dětmi se už nechtěla vrátit k tomu, co dělala předtím. Přála si být s dětmi," říká Podhrázký.

Samotného Tomáše nepřimělo k odchodu z marketingové agentury nic menšího než touha po tom, aby dělal "něco smysluplného". Oba sourozenci se v tomto životním bodě sešli, jejich rozhodnutí k založení masérského studia pak změnila Neviditelná výstava.

Když se handicap změní ve výhodu

Co je to Neviditelná výstava? V rámci interaktivní výstavy si vyzkoušíte, jaké to je, když musíte spoléhat na jiné smysly, než je zrak. Návštěvník se dostane do lesa i ruchu velkoměsta. Zkusí si ohřát jídlo v mikrovlné troubě nebo třeba ochutit si jídlo tak, aby bylo poživatelné.

"Nevidomí bývají dobří maséři," říká Tomáš. Jeho slova potvrdilo setkání s nevidomými průvodci Neviditelné výstavy, kteří tuto profesi rovněž ovládali. "Zkoušeli i rozjet vlastní byznys, ale s handicapem se podnikání těžko zvládá." A tak se stalo, že si v lednu 2013 otevřeli masážní studio v Kunraticích. V březnu téhož roku měli prvního jistého zákazníka.

"Měli jsme výhodu v tom, že v Kunraticích žijeme a dobře známe okolí," myslí si Tomáš. Za pravdu mu trochu dává fakt, že zatímco druhá pobočka v Řepích od září 2014 úspěšně funguje, v Ostravě s masážemi nepochodil.

K práci s psychicky nemocnými je potřeba odborníka

Za další neúspěch považuje nepříliš vydařenou práci s lidmi s psychickým onemocněním. "Tito lidé nemohli třeba ze dne na den přijít do práce. To jsme si v našem malém provozu nemohli dovolit," říká. Jako laici podle něj neuměli s těmito zaměstnanci pracovat. Dnes místo nich sedí na recepci lidé s pohybovým handicapem.

Se dvěma fungujícími pobočkami, 7300 provedenými masážemi a 2000 zákazníky v průběhu tří let však nelze sourozence považovat za neúspěšné podnikatele. Do budoucna by se rádi ještě více zaměřili na jednu ze svých vedlejších činností, kterými jsou masáže ve firmách. Maséři vycestují a namasírují zaměstnance přímo v jejich firmě. Byli byste spokojení s takovýmto pracovním benefitem?

Sociální podnik NOVIDA o.p.s. se nám představil  rámci Konference o sociálním podnikání, která se odehrála na půdě Toulcova dvora v pražské hostivaři. O tom, jak podnikají přímo v Toulcově dvoře, jsme psali ve článku Sociální podnikání v Toulcově dvoře I. část. Před časem jsme zavítali i do sociálního podniku v Řevnicích. Více ve článku Radosti a strasti v sociálním podnikání. Kavárna Modrý domeček 1. část. Ve článku Sociální podnikání: Na místa pro handicapované půjde 100 milionů jsme zase psali o tom, na co všechno lze v sociálním podnikání získat dotaci, a kdo o ni může žádat.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru