Profesia Days by se povedly ještě lépe, kdyby studenti nevysedávali na internetu

Za vstupem se otevírá hala, kde na návštěvníky netrpělivě čekalo více než 100 vystavovatelů.
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Myslí si Radka Košíčková z Profesia CZ. Spousta mladých lidí totiž na veletrh osobně nedorazila. Spokojili se se zasláním životopisu online.

Co jsou Profesia Days? Profesia Days jsou veletrhem práce, kde se mají možnost tváří v tvář setkat uchazeči a zaměstnavatelé. Kromě desítek stánků nejrůznějších společností mohou lidé návštivit i poradenské zóny nebo například stánek Úřadu práce ČR. Akce se již tradičně koná v Letňanech. Profesia CZ, s.r.o. zde letos pořádala již 5. ročník.

Jak přesvědčit mladé o váze osobního kontaktu?

Na Profesia Days přijel i bibliobus. Ideální příležitost pro nás, kteří se vymlouváme, že na chození do knihovny nemáme čas. Knihovna přijela až k nám!

„Studenti mají tendence si najít vše na internetu a stále nechápou, že je to pro ně obrovská šance se setkat se zástupci i velkých firem, a že on-line setkání s personalisty  nikdy nenahradí to osobní setkání,“ říká Radka Košíčková. Právě na tuto cílovou skupinou se v Profesia CZ chtějí více soustředit a do příště se pokusit zajistit, aby studenti na veletrh skutečně přišli.

V průběhu středečního odpoledne, které jsme na Profesia Days strávili, nám účast nepřipadala nikterak enormní. Podle Radky Košíčkové však dorazilo podmínkám na pracovním trhu navzdory jen o něco méně uchazečů než loni. „Dle informací od partnerů/ klientů  - uchazeče považovali i za kvalitnější,“ dodává Košíčková.

Uchazeči pracovat nechtějí, firmy nám nic neřeknou. Opravdu?

Nejspíš hodně záleží na tom, koho daný zaměstnavatel na veletrhu hledal. U stánku společnosti Deichmann, která se Profesia Days v Letňanech účastnila poprvé, jsme naopak slyšeli vyloženě negativní názor. „Bylo tu hodně středoškoláků a sběračů dárkových předmětů s igelitkami,“ dozvídáme se od paní personalistky. „Povídali jsme si s jednou paní, u které to vypadalo nadějně. Na závěr nám ale sdělila, že je na úřadě práce vlastně spokojená.“ V porovnání s bratislavskými Profesia Days jí připadala účast daleko nižší, což je také vzhledem ke zhruba dvojnásobné nezaměstnanosti na Slovensku zcela pochopitelné.

Uchazečů nakonec dorazilo jen o něco méně než loni. Pozitivně vnímali poradenskou zónu, kde mohli probrat své šance uplatnění se na trhu práce. Na fotografii vidíte posluchače před hlavním pódiem, kde mohli od řečníků čerpat inspiraci.

Na místě jsme se setkali i s nespokojeným účastníkem z druhé strany. „Většina firem mi ani neřekla, co vlastně dělají, a co bych tam případně dělala já,“ říká mi naštvaně Tereza Komárková z Prahy, která přišla na Profesia Days hledat práci. „Jen chtějí vše dělat efektivně a hledají týmové hráče,“ dodává Tereza. Ptám se, u kterých stánků se zastavila. „Já ty firmy právě ani neznala, a docela mě zajímalo, co nabízejí. Jen jsme se to nedozvěděla. Ale až na Lidl, hasiče a vojáky jsem byla asi všude. S tím, že jsem něco vyplnila a to bylo všechno.“

Zkouším si Terezina slova ověřit na vlastní kůži a zastavuji se u cestovní kanceláře Interhome, kde mi sympatická mladá žena nabízí zájezd i práci. Nebráním se ničemu a absolvuji vstupní pohovor. Personalistka je milá a dopodrobna mi vysvětlí, jakou bych u nich dělala práci. Sice se hodně vyptávám, většinu podstatného mi ale sděluje sama od sebe. A na závěr opravdu následuje dotazník, aby si ověřila, jak jsem na tom v němčině.

Pochytit alespoň inspiraci

Kdopak nám to tu řeční? Samotná ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marxová!

Situace na trhu práce možná opravdu pracovním veletrhům nenahrává, na druhou stranu střetem nabídky a poptávky dění na Profesia Days nekončilo. Účastníci měli možnost vyslechnout si různorodé přednášky, v nichž speakeři radili, jak napsat životopis nebo jak začít s podnikáním. K otestování vlastních znalostí sloužily jazykové, logické testy či testy kreativity. Připravena byla i poradenská zóna. Odborníci z HR si zase mohli ve vlastní sekci vyzkoušet například půlhodinku profesního koučinku. A co vy? Zúčastnili jste se Profesia Days? Jaké ve vás akce zanechala dojmy?