Práce v nemocnici? Čím dál méně lidí chce profesně pečovat o druhé

Specifické prostředí a náročná práce - to čeká nastupující lékaře a zdravotní sestry.
  |  

Myslí si tiskový mluvčí a ombudsman benešovské nemocnice Petr Ballek. Kvůli nastavení společnosti mají absolventi v nemocnicích obtížnou výchozí pozici. Jak se to projevuje na jejich fluktuaci?

Lékaři se pravidelně umisťují na předních příčkách při výzkumu prestiže povolání a podobně také další nemocniční personál. Je však realita a to, co vyplňujeme do dotazníku, jedno a totéž?

„U nelékařů a sester je například obecně jmenovatelem jejich fluktuace a případného nedostatku systém jejich vzdělávání, náročnost a upadající společenská prestiž jejich povolání a také současné nastavení společnosti, kdy čím dál méně lidí chce profesně pomáhat a pečovat o druhé,“ říká Petr Ballek z nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Jedním dechem však dodává, že s fluktuací dnes bojují firmy obecně, nejen ty působící ve zdravotnictví.

Permanentní fluktuace je celospolečenským jevem

Nemocnice Rudolfa a Stefanie je první nemocnicí v ČR, která má svého ombudsmana. Od 1. září 2015 se jim stal dosavadní tiskový mluvčí a mimo jiné bývalý repotér TV Nova Petr Ballek. A co takový nemocniční ombudsman dělá? Řeší stížnosti pacientů, ověřuje informace a zjednává jejich nápravu. 

„Zaznamenáváme v poslední době zajímavý sociologický trend. Zaměstnanci se přihlásí do pracovního poměru a do tří měsíců odcházejí a hlásí se zas jinam i mimo zdravotnictví, zde se tato situace pak opakuje.  Jedná se o celospolečenský jev a trend poslední doby – jakési permanentní fluktuace. Důvodů je mnoho – od získání jen tzv. razítka pracovního poměru na určitou dobu, nebo jiné představy o náročnosti svého zaměstnání až po nezvládnutí pracovních povinností,“ říká o nestálých zaměstnancích. U lékařů nicméně výraznou fluktuaci nezaznamenávají.

V čem je situace doktora nebo sestry, který po škole nastoupí do nemocnice odlišná, od jiných profesí? Podle Petra Balleka je nemocniční prostředí velmi specifické a práce je skutečně náročná. „Důležitým náročným faktorem je například i neustálý kontakt s lidmi, dynamické a akční prostředí a charakter práce. Časová náročnost a v neposlední řadě celoživotní vzdělávání.“

Upadá kvůli této náročnosti zájem o medicínu jako takovou? Na burze práce v Příbrami jsme se zeptali místní střední zdravotnické a vyšší odborné školy Příbram. „Třídy rozhodně naplněné máme. O zdravotnictví zájem je,“ zněla jednoznačná odpověď.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru