5 otázek, které bychom si měli položit, než dáme výpověď

Než dáte výpověď, rozhodně byste se měli zamyslet nad tím, zda činíte správné rozhodnutí nebo kardinální chybu.
 

Když si dáváme novoroční předsevzetí, možná bychom se měli zamyslet, jak jsme v různých oblastech života spokojení. Máte vytrvat ve své práci nebo se vydat do neznámých vod dravého trhu práce?

Je přirozené, že vás práce občas nebaví, štve, dostává do stresu. Obzvlášť v období kolem Vánoc si toho bereme na bedra opravdu příliš. Na druhou stranu o Vánocích přichází také čas přemýšlet o tom, zda vás vaše zaměstnání stále těší a naplňuje, nebo v něm setrváváte pouze z rutiny. Zkuste si proto odpovědět na následující otázky.

  1. Jak se cítíte, když ráno vstáváte do práce? Těšíte se na nový pracovní den, nebo se musíte přemlouvat, abyste vůbec vstali? Někteří z nás mají samozřejmě obecně problém s brzkým vstáváním. V takovém případě pozorujte, jakou máte náladu, když míříte do práce.
  2. Jaká panuje na pracovišti nálada? Každý z nás má pochopitelně priority poskládané trochu jinak. Zatímco někoho těší ranní kávička s příjemným kolegou, jiného motivují především peníze. Přesto je dobré se občas zastavit, pozorovat, jak se k sobě lidé ve firmě chovají. K tomu, abyste vycítili negativní ovzduší, nepotřebujete psychologický výcvik. Panuje-li ve firmě dusná atmosféra, hrozí, že se vám přilepí na paty, ať vás vaše práce naplňuje sebevíc.
  3. Cítíte se ve firmě doceněni? Sami sebe znáte dokonale. Víte, jaké máte pracovní návyky, kolik práce zvládnete, a v jaké kvalitě. Od toho, jaký výkon předvádíte, by se mělo odvíjet i vaše hodnocení. Pochopitelně nemůžete čekat ohromující částku, pokud jste ve firmě benjamínek. Nadřízený by vám přesto měl dát najevo, zda je s vaší prací spokojen a nakolik. Máte-li pocit, že ve firmě dlouhodobě stagnujete, zkuste si říct o povýšení nebo raději zamiřte jinam.
  4. Jste si jisti, že vás práce opravdu baví? Firmy si často stěžují na fluktuanty. Pracovníci, kteří na svém místě vydrží i desítky let, jsou však druhý extrém. Podle odborníků však rutina a potřeba změny přichází zhruba po třech až pěti letech. Práce sice znamená jistotu. Je-li to však jediný důvod k setrvání na stejné pozici, není to trochu málo?
  5. Jaké máte ve firmě možnosti? Než se firmu rozhodnete opustit, měli byste si každopádně probrat, jaké se vám v ní nabízejí možnosti jako takové. Můžete si ve firmě doplnit vzdělání? Rozšířit svou pracovní pozici o další činnosti? Je možnost přejít do jiného oddělení? Pracovat na nových projektech? Často stačí pouze vyjádřit svůj názor. Pokud si vás v práci váží a ve firmě k tomu existují možnosti, dost možná vám rádi vyhoví. Spokojený zaměstnanec totiž znamená produktivní zaměstnanec.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru