5 způsobů, jak se motivovat k lepším pracovním výkonům

Jak se vlichotit mužům v Česku?
 

Odcházet z práce domů s příjemným pocitem, kolik jsme toho dnes stihli udělat, by jistě chtěl každý z nás. Často však bývá mezi chtěním a skutečností výrazný rozdíl. Jak se motivovat, aby se vaše předsevzetí změnila v realitu?

 

1. Ujasnětě si své cíle. Mějte zkrátka jasno v tom, proč právě děláte to, co děláte. Představte si, čeho chcete dosáhnout, a jaké kroky pro to musíte podniknout. Nemyslete potom na nadcházející úkoly jako na obtíže. Nevnímejte, jak náročné a frustrující může vaše snažení být. Představte si, jak se budete cítit, až daného cíle dosáhnete.

2. Starejte se o svou fyzickou i mentální pohodu. Pustit se do práce, pokud se neustále cítíte vyčerpaní, bez energie až letargičtí je skutečným oříškem. Bude to znít banálně, ale dodržujte sedm až devět hodin spánku. Naslouchejte svému tělu a dejte mu, co potřebuje. Pokud nic z toho nepomáhá a stále se cítíte stejně apatičtí, vyhledejte pomoc odborníka. Když se nebudete o své tělo a psychickou pohodu dostatečně starat, nemůžete se divit, když vám náhle vypoví službu.

Čtěte také: Konec prokrastinace: Když má rozum navrch nad emocemi

3. Využijte sílu zvyku ve svůj prospěch. Přesvědčovat se, abyste se donutili k věcem, do nichž se vám nechce, znova a znova je skutečně otravné. Vyzrajte na svůj mozek a udělejte z nepříjemnosti zvyk. Poté nad ní již nebudete přemýšlet, prostě to uděláte. Začněte s drobnostmi, např. pořádání složek vždy v přesně vyhrazený čas. A postupně zapojujte další činnosti, které vám mnohdy znepříjemňují den. Takto je zvládnete v kratším čase a bez zbytečných odkladů.

4. Nebuďte pohodlní. Pokud chcete něčeho skutečně dosáhnout, snadná cesta pro vás neexistuje. Ve skutečnosti jen překonávání překážet a vypořádání se s problémy vás posune v profesním životě dál. Nevěříte? Vzpomeňte si, co se vám naposledy zadařilo v jiných oblastech života. Zhubli jste deset kilo? Asi to nešlo bez tvrdé dřiny. Stejné je to i v práci. Pokud na sobě nebudete pracovat, stojíte na místě a stagnujete. K pocitu naplnění je to asi poněkud málo.

Neprodáváte? Motivujte svého obchodního zástupce

5. Metoda cukru a biče. Pokud se vám skutečně něco povedlo, nebojte se odměnit. Zároveň si ale dopřejte odměnu teprve poté, co dokončíte práci, kterou jste si vytyčili. Potřebujete například prostudovat rozsáhlou analýzu. Poté, co dokončíte kapitolu, odměňte se například dobrou kávou nebo poslechem oblíbeného songu. Buďte ale na sebe přísní a aplikujte metodu i v opačném případě formou drobného trestu (např. mytí nádobí v den, kdy měl tuto činnosti na starost partner).

Máte nějaké další metody, kterými zvyšujete svou motivaci a efektivitu? Podělte se o ně s námi v komentářích.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru