Extrovert, introvert nebo vztekloun aneb jak se vypořádat s kolegy

Afektované záchvaty vzteku mívají občas cholerici, kteří se zase rychle uklidní. Osobnostní typy jsou ale v realitě často namíchané. Spojí-li se cholerik a věčný šťoural, máte na dusnou atmosféru v kanceláři zaděláno.
06.02.2016 - 11:06  

Pracovní život je plný nečekaných překvapení. Když je jedním z nich kolega, se kterým nedokážete vyjít, může se situace nepěkne zkomplikovat. Jak poznat, kdo sedí v kanceláři právě vedle vás, a co se od něj dá čekat?

 

Extrovert versus introvert

Temperament, tak jak ho pojímají psychologové, dělí lidi na extroverty a introverty. Oba typy asi není třeba dlouho představovat. Zatímco extroverta si většina z nás představí jako výřečnou osobu hřející se v centru dění, introvert je tím, kdo si v klidu čte, zatímco se ostatní baví. V realitě však málokdy existují tito typy v čisté formě. Naopak většina z nás má extroverzi a introverzi namixovanou v různém poměru. Proto nezoufejte, když se s vámi kolega nedá hned do řeči. Možná si pouze potřebuje zvyknout a uvolní se až časem. 

 

Následovník davu versus věčný opozičník

Další mnohdy nepříjemná situace nastává, když se například v rámci týmu má dojít ke konsenzu. Kolegu, který vždy se vším souhlasí, odhalíte snadno. Zatímco vám před pěti minutami odkýval vaši myšlenku, záhy se dozvíte, že kolegovi stejným způsobem reagoval na opačné tvrzení. Při hlasování se vždy připojí k většině. Taková osoba si obvykle příliš nevěří a domnívá se, že oblibu ostatních si získá co největší komformitou. Opak bývá samozřejmě často pravdou.

Možná ještě nepříjemnější je nakonec vycházet s osobou, která se staví do opozice, ať se děje cokoliv. Jedná se o šťouravé typy, věčné nespokojence a nezřídka zkrátka milovníky konfliktu, kteří si kancelářskými boji kompenzují nedostatky v jiné oblasti života. Co s takovým kolegou? Poslouchejte, co říká. Mnohdy může mít pravdu, ačkoliv ji dává najevo dost nevybíravým způsobem. Pokud se ale jedná o někoho, kdo musí prezentovat kontranázor za každou cenu, je lepší takového člověka při debatách zavčasu umlčet, aby nezdržoval produktivní práci. 

 

Labilní versus stabilní

V případě opozičníka je ale ještě dobré rozlišit, zda se do této pozice staví stále, nebo má jen čas od času výkyvy nálad. Další osa mezi extroverzí a introverzí, kterou psychologové rozlišují, je labilní a stabilní typ osobnosti. Průnikem těchto dvou os dostáváme již klasické rozdělení čtyř osobnostních typů cholerika, sangvinika, melancholika a flegmatika.

Právě cholerik a melancholik patří mezi labilní typy. Zatímco ale cholerik předvede náhlý výbuch, ale stejně rychle se zase uklidní, melancholikovi se špatná nálada táhne. Melancholik sice nepředvede tolik afektu a hluku jako cholerik, je-li ale někdo věčný šťoural, pravděpodobně se jedná právě o melancholika. Jak jsme však říkali, osobnostní typy jsou v realitě často promíchané. Existuje-li tedy ve vaší kanceláři věčný šťoural, který je kyselý a občas má i výbuchy vzteku, pak doufáme, že jste klasický flegmatik a máte pevné nervy.

Flegmatik se totiž prakticky nikdy nerozčílí a mnohdy vám toho ani mnoho neřekne. Poměrně výhodné je mít v týmu sangvinika. Pohodový extrovert totiž mnohdy dokáže vyhrocené situace zklidnit díky svým skvělým argumentačním schopnostem.

V pokračování se podíváme na to, kteří pracovníci milují chaos, a kteří naopak rutinu. Dále si přehrajeme klasickou situaci, kdy šéf ráno zavolá, že nedorazí do práce. Jak byste s touto informací naložili vy? Více ve článku Extrovert, introvert nebo vztekloun aneb jak se vypořádat s kolegy 2.

Čtěte také:


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru