Nezaměstnanost v lednu stoupla. Je důvod k obavám?

V lednu došlo jako obvykle k útlumu sezónních prací. Týká se to především pracovníků ve stavebnictví a zemědělství.
  |  

S novým rokem se na úřady práce každoročně hrnou čertství nezaměstnaní. Je situace letos odlišná od předchozích let? A jak jsou na tom s nezaměstnaností jednotlivé středočeské okresy?

 

Stabilní okresy zimní sezóna netrápí


Dobré zprávy z trhu práce jsou evergreenem minimálně posledního půl roku. Mimořádně dobrá situace stále panuje na mnoha místech ve středu Čech. Praha - východ je dlouhodobě celorepublikovým rekordnamem. S nezaměstnaností dosahující výše 2,7 % místní ani nemusí trápit, že v prosinci bylo zaměstnaných o 0,1 % bodu méně.

Nezaměstnaností nižší než je celorepublikový průměr (6,4 %) se může pyšnit ještě pět dalších okresů ze středu Čech. Práci pořád snadno seženete v Mladé Boleslavi, kde činí 3,6 %, na Praze - západ 3,9 %, v Benešově 4 %, Praze 4,2 % a Berouně 5,1 %. U posledních dvou okresů zůstala nezaměstnanost v průběhu měsíce neměnná. Naopak lehce stoupla v Mladé Boleslavi o 0,1 %, na Praze - západ o 0,2 % a v Benešově o 0,2 %.

Čtěte také: V roce 2015 klesla nezaměstnanost v celém středu Čech


Problematické Příbramsko


Žádná velká dramata se nekonala ani u okresů, kde je uchazečů na úřadech práce již více. V Nymburku se stav na přelomu roku nezměnil. V lednu bylo stejně jako v prosinci 6,8 % nezaměstnaných. V Kladně a Mělníku nezaměstnanost vzrostla o 0,1 %. Kladensko má nyní 7 % nezaměstnaných, Mělník 7,1 %. Smutnou výjimku představuje pouze Příbramsko. Zde nezaměstnanost vystoupala hned o 0,4 % a činí nyní nelichotivých 8,2 %.

Čtěte také: Zámek Veltrusy nabírá průvodce na novou sezónu


Na úřadech práce se srocují muži


Podle generální ředitelky Kateřiny Sadílkové je narůst nezaměstnanosti na začátku roku zcela běžný. "Došlo k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání,“ vysvětluje.

Trh pomalu zaplavuje také další absolventská vlna. Nováčci na trhu práce končí v péči ÚP ČR nejčastěji v případech, kdy nemají dostatečnou praxi. Srovnání statistického úřadu ukázalo, že oproti našim západním sousedům čeští studenti do 25 let příliš nepracují. Z dalších průzkumů vyplynulo, že čeští zaměstnavatelé pak ocení alespoň nějakou pracovní zkušenost. Příliš se pouze nehrnou do přijímání nikoho, kdo doposud nikdy nepracoval.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru