Jak často měnit práci? Optimum neexistuje

Jste spokojeni s náplní své práce, platem a kolegy? Pak je zbytečné ji měnit jenom kvůli nějakému trendu.
26.02.2016 - 08:15  

Časy, kdy jste se po škole nechali zaměstnat a do důchodu strávili profesní život v jedné firmě, jsou nenávratně pryč. Po jaké době je ale vhodné změnit práci? Kdy už jste za fluktuanta? A v čem mají absolventi (ne)výhodu?

Na trendy na trhu práce jsme se zeptali na recruitera z personální agentury ZEEBRA Ondřeje Moudrého. V ZEEBŘE se zaměřují na oblast IT. Řada doporučení se však dají zobecnit pro každého, kdo hledá, chce změnit, nebo nemůže najít práci a neví proč.

Předchozí části rozhovoru s Ondřejem Moudrým si můžete přečíst ve článcích Headhunting: Dobrodružství nebo nuda? a Personalista: Kvůli jedné pozici projdu tisíc životopisů

Jak dlouho je vhodné, aby člověk pracoval na jedné pozici, než vyčerpá svůj potenciál?

Neřekl bych, že je nějaké optimum. Dovedu si představit situaci, kdy nastoupíte do firmy s vizí, že budete pracovat na úžasných projektech. V realitě ale jenom udržujete systémy, které existují řadu let. Pak vás práce začne nebavit klidně už po tři čtvrtě roce a je možná škoda ji nezměnit.

Na druhou stranu, když se vám někde líbí a vy měníte práci každý rok a půl jenom kvůli tomu, že se podle vás jedná o nějaký trend, pak je to špatně. Myslím si, že je chyba měnit práci až moc často. Proč? Představte si, že vám vyhovuje plat. Rozumíte si s lidmi, s nimiž pracujete. Firma používá moderní technologie a přístupy. Potom by člověk asi neměl být tak zbrklý a měl by si vážit toho, co má.

Je to ale trend se nevázat v jedné společnosti?

Lidé se dnes opravdu nemusí bát měnit práci často. Když jsem před šesti lety začínal, vnímalo se negativně, když někdo měnil práci častěji než každé tři roky. Nyní je ta situace jiná. Nemůžu lidem doporučit čas, kdy mají změnit práci. Ale pokud dnes lidi mění práci po roce a půl, tak se na to nikdo nebude dívat špatně.

Když už vás to v práci opravdu nebaví, skončete alespoň stylově. Přečtěte si  5 způsobů jak se nechat vyhodit.

Kdy už můžeme hovořit o fluktuaci? Když někdo mění práci častěji než po roce?

Za úplné minimum považuji rok a půl. Když je člověk schopný a umí hezky vysvětlit, proč mění práce, je rok a půl v pořádku. Je-li to méně, společnosti se bojí, že u nich daný člověk také dlouho nevydrží. Předávají mu svoje vědomosti a zkušenostmi. On u nich vydrží další tři měsíce a s nově nabitými znalostmi jim odejde jinam.

Setkáváte se často s notorickými fluktuanty?

Setkáváme. I přes to, jak je pro nás těžké najít vhodného kandidáta, víme o několika známých lidech, kteří mají poškozené jméno.

Záleží přitom na věku? Fluktuuje více mladší generace?

U mladých lidí to nedokážeme hned odhalit. Naprosto chápu, že někdo špatně začne. Dodělává školu, hledá si práci. Moc neví, jak to na trhu chodí. Jde k první nebo druhé společnosti, od které dostane nabídku. Nastoupí do firmy a zjistí, že ho to tam moc nebaví. Místo toho, aby se pořádně rozhlédnul, z firmy rychle uteče jinam. A celý příběh se může opakovat. Teprve po zhruba šesti letech praxe se ukáže, jestli se jedná o dvě chyby na začátku, nebo se to s tím člověkem táhne celou kariéru.

Čtěte také: 5 otázek, které bychom si měli položit, než dáme výpověď

Stačí ajťákovi k získání práce jenom titul? Řekněme, že při studiu nepracoval. Má pouze titul a něco k tomu umí ze školy.

Podle mě to je problém. Platí paradox, že firmy chtějí praxi. Kde ji ten člověk ale měl sehnat, když měl například těžkou školu? V IT, pokud nemáte praxi, ale vystudovala jste např. matfyz nebo ČVUT, tak asi ani pak nebude problém nějakou práci najít. Tím spíš, pokud umíte anglicky.

Jsou ale lidé, kterým je 22. V CV píšou, že mají deset let zkušeností s vývojem a nelžou. Ve dvanácti udělali svoji první HTML stránku a postupně se učili dalším věcem. Po škole už můžou nastoupit do firmy a bez problémů získat dva až tři roky praxe. V sedmadvaceti letech jsou z nich senioři, o které je na trhu obrovský zájem. Nejsou neobvyklé ani situace, kdy třicetileté programátory diriguje 22letý mladík, který toho umí dvakrát více než oni.

Čtěte také: Chceme 20letého ajťáka, se třemi jazyky a 15letou praxí


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru