Řemesla 2016: Přehlídka škol i nábor firem

Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

V Lysé nad Labem proběhl Veletrh učňovských a studijních oborů. Středoškoláci si zasoutěžili. Děti ze základních škol se rozhlížely, kam v dalším studiu. A firmy školáky nabádaly, ať si zvolí technický obor.

V prezantaci škol zvítězili místní

 

Výstaviště v Lysé nad Labem bylo místem, kde v termínu 18.-20.2.2016 probíhal Veletrh učňovských a studijních oborů - ŘEMESLA 2016, který již třetím rokem pořádala Krajská hospodářská komora Střední Čechy.  

 V letošním  roce vystavovalo celkem 17 středních škol z okresů Praha východ, Nymburk, Praha západ a Kolín. Školy v okrese Mladá Boleslav měly bohužel prázdniny, takže  jejich zástupci se akce neúčastnili. Všechny zúčastněné školy se zapojily do Soutěže o nejlepší prezentaci školy, která je každoročně vyhlašována. V soutěži jsou hodnocena 3 kritéria – prezentace studenta školy na pódiu, celkový vzhled stánku školy a aktivita ve stánku, která má zaujmout návštěvníky, jimiž jsou především žáci ZŠ. Odborná porota složená ze zástupců firem Continental Automotive Czech republic s.r.o,,  Crystal Bohemia a.s. Poděbrady, CZECHINVEST, Asociace kuchařů a číšníků ČR,  KÚ Středočeského kraje, KHK Střední Čechy vybrala tři školy s nejlepším hodnocením.

Čtěte také: Do práce až v 25 letech a důchod v nedohlednu

První místo obsadila již tradičně SŠ oděvního a grafického designu Lysá nad Labem, na druhém místě byla SŠ COPTH  Praha 9 a třetí příčku získala OA Lysá nad Labem. Prezentace škol byla velmi zajímavá, školy každým rokem své představení zdokonalují, čehož si návštěvníci velice cení.  

 

Vybírejte chytře, radily firmy

Na akci byly pozvány základní školy, pro které byl celý program připraven. V letošním roce akci navštívilo více jak 450 žáků ZŠ. Školy, které na akci vyslaly své žáky velmi často s výchovnými poradci, mají zájem svým žákům umožnit co největší přehled o vzdělávací nabídce v kraji. Kromě samotné výstavy byla pro žáky ZŠ připravena soutěž, která je  svými otázkami zavedla přímo do stánků jednotlivých škol, kde mohli žáci získat odpovědi. Krajský úřad Středočeského kraje podpořil soutěž zajímavými a motivujícími cenami.

Čtěte také: Tíhne vaše dítě k manuální práci? Zvažte učiliště

Samozřejmě na akci zavítali také studenti z vystavujících škol, kteří přišli podpořit své spolužáky. Pro ně a hlavně pro žáky ZŠ vystoupili v úvodu jednotlivých dní zástupci firem Continental Automotive Czech republic s.r.o, a  Crystal Bohemia a.s. Poděbrady, kteří jim představili práci v jejich firmě a motivovali je ke studiu v jejich oborech se zajímavými možnostmi práce po absolvování studia. Vzhledem k nedostatku technicky vzdělaných odborníků chtějí firmy cílit již na žáky ZŠ a motivovat je ke studiu technických oborů. Firma Crystal Bohemia Poděbrady nabízí stipendium pro studenty oborů, které potřebují. Tyto obory mohou studovat např. ve SOŠ a SOU Nymburk.

Závěr programu ve čtvrtek i v pátek patřil módní přehlídce, kterou předvedla SŠ oděvního a grafického designu Lysá nad Labem. Každým rokem je to vždy očekávané vystoupení, které nikdy nezklame a potěší širokou diváckou veřejnost. SOŠ a SOU Čelákovice  a SOŠ a SOU Neratovice připravily v jednotlivých dnech styling modelek, což umožnilo i těmto školám předvést své výsledky.

Čtěte také: Hornbach ve Velké Chuchli vytvořil 100 nových pracovních míst

Také v sobotu byla návštěvnost vysoká a rodiče žáků zvažující budoucí studia svých dětí měli možnost navštívit jednotlivé školy a pohovořit se zástupci a studenty škol.  Program na pódiu obohatila Modelingová agentura z Nymburka, která představila děti ve věku 4-16 let připravující se na uměleckou dráhu.

Všichni návštěvníci měli v průběhu 3 dní možnost vyzkoušet výrobky gastronomických škol, nechat se zkrášlit kadeřníky a kosmetičkami či si vyzkoušet další zajímavé aktivity, které pro ně školy připravily. Věříme, že jsme touto akcí pomohli mnoha žákům ZŠ k jejich správnému rozhodnutí.

Čtěte také: Na burze práce v Kladně se nabízela i „práce snů“

Autorkou textu je Vladislava Šizlingová z KHK Střední Čechy.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru