„Zpět do zaměstnání“ je praktickým kurzem pro matky. I. část

Prostory, které kurzu propůjčilo občanské sdružení Petrklíč, se nacházejí v těsné blízkosti mateřské školky. Maminky zde mohly své děti odložit a pokračovat na kurz.
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Byli jsme se podívat, jak vypadá příprava maminek pro vstup na trh práce.

V Radotíně probíhá v prostorách, které poskytlo občanské sdružení Petrklíč k duši klíč, kurz, který by měl pomoci maminkám po rodičovské dovolené s návratem na trh práce. Je takový kurz smysluplný? Snad vám odpoví naše osobní zkušenost, kterou vám zprostředkováváme v následující reportáži.

V záplavě neznámých tváří

Vcházím do místnosti, kde jsou již připravené všechny maminky i s paní lektorkou Lucií Kozákovou na začátek hodiny. Maminek, které se rozhodly kurzu využít, je opravdu hodně. (Ani není divu, když byl zdarma.) V tuhle chvíli mám před sebou pouze skupinu žen, jejichž příběhy se dozvídám teprve posléze. Usadím se a vžívám se do role pozorovatele.

Psali jsme dříve: O kurzu jsme informovali již před jeho započetím. O tom, jak se cítí, co prožívají, a jaké nástrahy na trhu práce prožívají maminky s malými dětmi, jsme mluvily s majitelkou mateřské školy Petrklíč Ilonou Kydlíčkovou. „Matky přicházejí po rodičovské do práce jako z jiného světa,“ říká s nadsázkou.Zdánlivě nevinná otázka na pohovoru

Mám docela štěstí. Minule se maminky drtily zákoník práce, dnes si projdou praktickým nácvikem otázek, které s nejvyšší pravděpodobností dostanou na pohovoru. Po krátkém úvodu lektorka zadává první úkol: „Popište mi běžný pracovní den na posledním pracovišti.“ Maminky jedna po druhé odpovídají.

Sešla se tu opravdu zajímavá skupina. „Po příchodu jsem připravila karty všech pacientů,“ začíná první z účastnic kurzu. Lektorka ji vyslechne a poté říká ostatním, že by z pozice personalisty mohla pokračovat dále nebo rozvinout první otázku. „Jak jste například řešila situaci, když nějaký pacient přišel pozdě nebo si na Vás stěžoval?“ Dále účastnice upozorňuje na to, že personalistovi tím, co o sobě říkáme, odkrýváme karty. Je proto v našem zájmu, aby v ruce držel jen samá esa.

Jiná účastnice například pracovala jako asistentka pedagoga, máme tu i maminky se zkušenostmi z vedoucích pozic nebo ženu, která se věnovala přímo personalistice.

Občas atmosféru rozvíří nečekaná perla. Například když maminka, která dříve pracovala v bankovním sektoru, po úvodních několika větách zahlásí: „Sice jsem jenom pět let mimo, ale já si téměř nevzpomínám, co jsem dělala.“

O „bývalých“ jediné v dobrémLektorka Ing. Lucie Kozáková je majitelkou personální agentury v Kladně. Předtím působila na personálních odděleních farmaceutických a finančně poradenských společnostech. 

Maminky se dozvídají spoustu dobrých tipů. Například bychom neměli v žádném případně špatně mluvit o bývalém zaměstnavateli. „Pokud bych si tě vybírala do svého týmu, tak bych chtěla vědět, že se na tu práci těšíš,“ říká paní Kozáková. „Vždycky buďte loajální ke svému zaměstnavateli.“

Lucie Kozáková, pod jejímž vedením tyto lekce probíhají, naplno využívá svých více než desetiletých zkušeností na vysokých pozicích v lidských zdrojích. Chrlí řadu praktických příběhů z reálné praxe. Zároveň pasuje všechny své rady maminkám na míru.

V pokračování se dozvíte, jak se maminky popraly například s oblíbenou otázkou: uveďte vašich pět silných a pět slabých vlastností!


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru