„Zpět do zaměstnání“ je praktickým kurzem pro matky. II. část

Hledejme si takovou práci, kde se budeme cítit dobře, v souladu se svými vlastnostmi.
  |  

Kurz je sice určen výhradně pro rodiče. Obsahově by si v něm nejspíš našel svoje každý, kdo někdy absolvoval výběrové řízení.

V rámci kurzu „Zpět do zaměstnání“ připravujícího maminky po rodičovské dovolené na vstup na trh páce jsme se účastnili jednoho dopoledne. V minulém článku paní lektorka maminky zpovídala ohledně jejich předchozího zaměstnání. (Přečtete si i o tom, jakým způsobem (ne)mluvit o bývalých šéfech.) Nebylo to bezúčelné. Nejenže se na takovou otázku personalista na pohovoru běžné ptá, další aktivita, kterou jim lektorka zadala, na to přímo navazovala.

Vašich pět plusů a mínusů, prosím

Všechny matky dostaly doma za úkol připravit si svých pět silných a slabých stránek. Nepříjemnou otázku, na kterou se personalisté s oblibou ptají, zvládají překvapivě dobře. Sem tam „dostane někdo za uši“, když například uvede neschopnost říkat ne nebo problém s autoritami, což jsou vlastnosti, které paní Kozáková doporučuje za žádnou cenu neuvádět.

Jiná situace však nastává ve chvíli, kdy svůj nedostatek zvládáte řešit. „Nerada říkám ne,“ svěřuje se jedna z maminek. „Umím to říct, ale není mi dobře v pozici, kdy mám někomu říct ne. Dlouho se na to připravuju a pak z toho mám ještě hodinu velkou hlavu.“ „Je to slabá stránka souhlasí,“ paní Kozáková, „ale umíte se s ní vyrovnat.“ Totéž chce na pohovoru slyšet i personalista.

Ing. Lucie Kozáková je majitelkou personální agentury v Kladně. Předtím působila na personálních odděleních farmaceutických a finančně poradenských společnostech. Ryba také nehledá práci na souši

Musím uznat, že tohle sebezkoumání je poměrně chytlavé. Po chvíli mi zvědavost nedá se nezapojit a na papír si vypisuji svých vlastních pět pro a proti. Podobně jako maminky zkoumám, zda se moje charakteristiky hodí k práci, kterou dělám. Docházím k názoru, že se svým kreativním chaosem do redakce docela dobře zapadám.

Stejným způsobem radí lektorka i maminkám. „Špatné prezentační schopnosti a argumentační dovednosti,“ opakuje slova jedné z maminek. „V tom případě si nehledám žádné obchodní pozice, kde mě chlap, který má za sebou už stovky podobných jednání roznese argumenty na kopytech během pár minut.“

Se zacílením maminky problém nemají. Přeci jen se již jedná o zralé ženy, které mají léta pracovních zkušeností za sebou, nikoliv o vyplašené absolventy, pro něž je pracovní trh velkou neznámou.

Příliš velká skupina

Na kurzu jsem upřímně bavila, ač jsem se v kompaktní skupině matek cítila trochu jako cizí element. Chvílemi se jeho průběh možná trochu táhl tím, že maminek přišlo opravdu hodně. Lektorka se více než desetičlenné skupině věnovala zhruba čtyři hodiny právě kvůli jejich počtu, což vidím jako největší negativum. V menším počtu by se maminky daleko efektivněji naučily více za kratší dobu.

Nakonec však znalosti nejsou asi tím hlavním, co si maminky zkurzu odnesou. Tím bude daleko spíše nakopnuté sebevědomí, o kterém mluvila paní Kydlíčková z Petrklíče ještě před jeho započetím.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru