Na Pohovorech nanečisto se opět střetli kandidáti s trestní minulostí se zaměstnavateli

Pohovory nanečisto proběhly v rámci mezinárodního dobrovolnického dne Engage day, který pořádá Byznys pro společnost. Jeho smyslem je řešení společensky významných otázek a pomoc tam, kde je to potřeba.
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Zástupci firem přišli hledat kandidáty i čerpat dojmy. Jaké jsou jejich zkušenosti se zaměstnáváním bývalých trestanců?

Pohovory nanečisto, které proběhly 18. září v prostorách Era svět, již nejsou žádnou novinkou. Akce, na níž se setkávají personalisté s lidmi s trestní minulostí, se konala již podvanácté. Pořádala ji pracovní agentura RUBIKON Centrum, která trestaným pomáhá s návratem na trh práce.

Pohovorů nanečisto se podle loňských statistik zúčastnilo již 142 osob. Z nich bylo 72 z řad zaměstnavatelů, 5 zástupců státní správy a 65 kandidátů. 77 % z těchto uchazečů má v současné době legální zaměstnání a 12 % z nich našlo práci právě na Pohovorech nanečisto.

Plnohodnotný zaměstnanec i konec ve zkušební době

Zástupci RUBIKON Centra převzali 16.9.2015 Národní cenu kariérového poradenství 2015. Cenu získali právě s projektem Pohovory nanečisto.

SKANSKA, která je dlouhodobějším partnerem RUBIKONu, si rovněž přivedla jednoho zaměstnance z Pohovorů nanečisto. „Skončil ve zkušební době, protože nezvládl kvalifikaci,“ dozvěděli jsme se od Moniky Hercegové.„Máme jednoho zaměstnance z loňských Pohovorů nanečisto,“ říká Alena Skoumalová ze společnosti Antalis. „Je u nás téměř rok a musím říct, že je plnohodnotným zaměstnancem,“ pochvaluje si zaměstnance, který ve firmě pracuje v IT oddělení.

Jedním dechem však dodává, že k obdobným případům u nich dochází běžně a záznam v trestním rejstříku přitom roli nehraje. „U těch dělnických pozic opravdu nevíte. Je potřeba, aby si mistr toho člověka vyzkoušel v praxi.“ V současné době nicméně SKANSKA zaměstnává tři zaměstnance, s nimiž se spojila právě přes RUBIKON.

ČSOB byla na Pohovorech nováčkem. Osobu s trestní minulostí nelze v bance zaměstnat libovolně. U pozic, kde se pracovníci dostávají k citlivým údajů klientů, může být záznam v rejstříku problém.

Práce v bance pro osobu se záznamem?

Obě personalistky dorazily na Pohovory s tím, že při vhodné konstelaci nabídky a poptávky rády nabídnou někomu z uchazečů práci. Jinak tomu bylo u nováčka na Pohovorech nanečisto, kterým byla banka ČSOB.

„Obecně platí, že v bankovnictví se zaměstnanci dostávají k řadě velmi citlivých osobních údajů, a proto vyžadujeme na drtivou většinu našich inzerovaných pozic čistý trestní rejstřík. Existují pozice, které dokážeme nabídnout i lidem po výkonu trestu, v žádném případě ovšem nesmí mít na svědomí například zpronevěru, násilný trestný čin či loupež,“ sdělila serveru ČtiDoma.cz Martina Havelková s tím, že každého uchazeče společnost posuzuje individuálně. Jinak se přistupuje například k lidem, kteří byli odsouzeni za autonehodu. Jinak k těm, kteří spáchali násilný trestný čin či podvod.

Na otázku, zda u ČSOB vůbec existuje pozice, kde by záznam v trestním rejstříku nebyl problematický, podle ní neexistuje jednoznačná odpověď. „Velmi záleží na tom, jaký druh trestného činu spáchal, a o jakou pozici má uchazeč zájem. Je ale pravděpodobné, že například na manažerskou funkci člověka po výkonu trestu nejspíš nepřijmeme. Má však šanci vypracovat se na ni z pozice specialisty,“ dodala.

Jak se vydařily letošní pohovory? Názory na průběh setkání z řad zaměstnavatelů i samotných uchazečů s trestní minulostí si vydáme přesně za týden!

O Rubikonu a jeho aktivitách jsme psali již dříve. Poslední článek se týkal projektu Šance začít znovu.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru