Na zkrácený úvazek chce pracovat třetina lidí

Ženy nejčastěji hledají zkrácený úvazek v administrativě. Zaměstnavatelé se s jejich nabízením nepřetrhnou. Důvody jsou obvykle ryze ekonomické - zvýšená administrativní zátěž nebo dorovnávání vyměřovacího základu pro odvod zdravotního pojištění.
 

Jak to vypadá se střetem nabídky a poptávky pozic na zkrácený pracovní úvazek?

Práci na zkrácený úvazek nabízí jeden z deseti zaměstnavatelů

Průzkum inzertního webu a novin Annonce vypovídá o zcela odlišných představách uchazečů a zaměstnavatelů. Zatímco pracovat na zkrácený úvazek by chtěli tři z deseti Čechů, z firem jim tuto možnost nabídne pouze jedna z deseti. Tím však nesoulad nekončí.

Číšníci a uklízečky mají největší šanci

Práci na částečný úvazek nejčastěji preferují řidiči skupiny B 13 %, administrativní pracovnice 11%, uklízečky 6 %, kuchaři a pizzaři 4 % a prodavači nebo prodejci 4 %.

Zaměstnavatelé hledají na zkrácený úvazek nejvíce číšníky či servírky 13 %, uklízečky 11 %, prodavačky/prodejce 9 %, pomoc v kuchyni 9 % a řidiče sk. B 6 %.

Největší rozdíl mezi nabídkou a poptávkou panuje jednoznačně v administrativě.

Muž řidič a žena v administrativě

Statistiky jsou zajímavé i v odlišných představách pohlaví o zkráceném úvazku. U žen jednoznačně převažuje administrativa, ve které by na částečný úvazek chtělo pracovat 28 % z nich. Na dalších místech se odstupem umístil zájem o práci uklízečky 12 % nebo prodavačky 11 %.

Po zkráceném úvazku volají nejintenzivněji muži za volantem. Možnost zkrácené pracovní doby by uvítalo 26 % řidičů skupiny B. Dalším poptávaným postem je manažer restaurace či hotelu. Zde by rádo pracovalo na part time 7 % mužů. Stejné procento z nich si dokáže představit částečný úvazek jako pizzař/kuchař.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru