Pohovory nanečisto: Vysoká motivace i příliš málo kritiky

Zaměstnavatele překvapila motivovanost kandidátů s trestní minulostí. Těm připadali personalisté někdy až příliš milí.

29.09.2015 - 08:24  
"Kdo říká, že práce nejde najít, nemá pravdu," je přesvědčen Stanislav Venc. S námi i s personalisty otevřeně mluvil o své drogové minulosti. Baví ho v práce v administrativě, kterou nyní dělá v RUBIKONu. V budoucnu sám sebe vidí spíše jako řidiče.
Zobrazit fotogalerii (3)

Na Pohovorech nanečisto se letos opět střetli zaměstnavatelé s uchazeči z řad lidí s trestní minulostí. Jak obě strany celou akci hodnotí?

Výhoda oproti lidem s čistým rejstříkem? Optimismus a motivace

„Překvapil nás jejich optimismus,“ mluví o uchazečích s nadšením Martina Havelková z ČSOB, která se Pohovorů účastnila poprvé. „U kandidátů, s nimiž se běžně setkáváme, ho někdy musíme trochu hledat. Někdy mají kvalifikaci, ale chybí jim motivace, kterou my jim uměle dodat nedokážeme.“

„U všech čtyř kandidátů si dokážu představit, jak se jednoduše uplatní na trhu,“ říká Alena Skoumalová ze společnosti Antalis před posledním pohovorem. „Spíš mi přijde zvláštní, že vůbec mají kvůli tomu svému trestnímu záznamu problém,“ dodává.

Drogová minulost dojem nezkazila

Pozitivní dojmy z akce mají i samotní kandidáti. „Cítím se překvapivě dobře,“ říká Stanislav Venc. Mladý muž je teprve tři měsíce zpátky z vězení. Odseděl si čtyři a půl roku za trestný čin loupeže. „Začal jsem zneužívat návykové látky. Postupem času mě to dovedlo až k páchání drobné trestné činnosti,“ svěřuje se.

Právě Stanislav Venc udělal na personalisty velice dobrý dojem. „Chtěla bych mu nabídnout práci,“ říká otevřeně Alena Skoumalová. Zástupci banky ČSOB nepřišli primárně obsazovat pozice, pana Vence přesto hodnotí velmi kladně. „Pan Venc byl hodně připravený,“ říká Martina Havelková. „Byla vidět motivace. Chce něco dělat. Je ochoten se učit. Chce se posunout dál. Ví, jakou má minulost. Ví, s čím pracuje,“ vyjmenovává. „Kritiky bylo, myslím si, zbytečně málo,“ kontruje Stanislav s úsměvem.

Vlasta Kadeřábková je v podmínce kvůli neplacení výživného. Podle jejích slov soud nepřihlédl k tomu, že se v té době nacházela na ulici. Ráda by pomáhala lidem, kteří se ocitnou ve stejné situaci, jakou si ve formě bezdomovectví zažila ona sama.

Hořkou minulostí k pomáhání ostatním

Jak hodnotí zaměstnance s trestní minulostí firmy, které jim daly šanci? A je vůbec možné pracovat se záznamem v rejstříku v bance? Psali jsme ve článku Na Pohovorech nanečisto se opět střetli kandidáti s trestní minulostí se zaměstnavateli.

„Začátek byl hrozně nervózní, ale teď je to super,“ usmívá se Vlasta Kadeřábková. Matka dvou dětí je momentálně v podmínce za neplnění vyživovací povinnosti. „Když jsem byla na ulici a neměla jsem kam jít, děti byly umístěné do Fondu odložených dětí Klokánek,“ vysvětluje nepříjemnou situaci, do které se dostala. „Když je člověk na ulici a nemá příjem, určitě nemá na placení ošetřovného. Není to proto, že by nechtěl, prostě to nejde.“

 V budoucnu by chtěla pomáhat lidem, kteří se ocitli v obdobné situaci. Na Pohovory přišla převážně čerpat zkušenosti. „Člověka to nakopne a dodá mu to i sebevědomí,“ hodnotí jejich průběh.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.