Přehlídka středních škol začíná v Kolíně již zítra

Výběr školy může být někdy řehole. Skloubit to, co školáka baví a zároveň by ho mělo do budoucna živit, není nikdy jednoduché.
 

Více než osm desítek středních škol, gymnázií a učilišť se představí budoucím žákům.

Tradiční akce pod záštitou Úřadu práce ČR se odehraje 12. a 13. října v Městském společenském domě v Kolíně. Na přehlídce, kterou každoročně navštíví tisíce zájemců, se objeví především střední školy ze Středočeského kraje.

Jak si vybrat školu, „na kterou mám“?

Vzhledem k tomu, že řada dětí v patnácti letech neví, jakým směrem se vydat, bude pro ně připraveno i poradenství ze strany úřadu práce. Ten se snaží „nezaměstnatelnost“ budoucích absolventů zavčasu podchytit. Z tohoto důvodu cílí již na střední školy. „Nejhorší je to u dětí, které se ocitnou na střední škole, na které nemají co dělat,“ sdělila ČtiDoma ředitelka ÚP ČR v Příbrami Renata Malichová. „Školu nezvládají, byť jsou na ni přijati. Potom mají problém vystudovat i se uplatnit na trhu práce.“

Mohlo by vás zajímat: Renata Malichová se rozpovídala o rekvalifikačních kurzech v rozhovoru Předělávali jsme i právníka na řidiče.

Podzim nepřeje absolventům

Jak se vyplatí spolupráce úřadů práce se středními školami, se ukáže za pár let. V současné době absolventi míří na úřady práce a tvoří mezi nezaměstnanými početnou skupinu. ÚP ČR evidoval na konci září 2 837 absolventů ve Středočeském kraji, což bylo o 626 nezaměstnaných mladých lidí více než minulý měsíc. Nejhůře práci hledají vyučení a absolventi středních odborných škol s maturitou.

Pro budoucí středoškoláky je však pesimismus poněkud předčasný. Kromě seriózních úvah o své budoucnosti by si na přehlídce škol měli užít i trochu zábavy. „Některé školy se například prezentují názornými ukázkami. K vidění jsou módní přehlídky, ukázky kuchařského umění, výrobky uměleckých řemesel i ukázky bojového umění od strážců zákona,“ říká ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Kolíně Jan Máslík.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru