Vyplatí se zaměstnávat handicapovaného?

 

Je lepší dodržovat zákonem danou povinnost, nebo platit roční příspěvek do státní kasy? A jak situaci ovlivní zvýšení minimální mzdy?

Zvyšování minimální mzdy opět vyvolalo ostré debaty. Sedm set a v případě zdravotně znevýhodněných třináct set navrch se zaměstnancům bude hodit do jejich rozpočtu. Na druhé straně slyšíme zvěsti o tom, že firmy kvůli novému nařízení vlády začnou šetřit, což odnesou nejslabší články na pracovním trhu. Mezi ně patří i handicapovaní. Pojďme se podívat na celou situaci prostřednictvím existujících zákonů.

Letos v lednu se přidávalo také a ekonomika roste

Od ledna 2015 berou pracující pobírající minimální mzdu také o 700 více než předtím, přitom ekonomika roste. Podle Úřadu práce ČR klesl počet nezaměstnaných od ledna zhruba o sto tisíc.

Handicapovaní však do statistiky nezapadají. Práci jich letos našlo pouze necelých 4 tisíce. Od znovuzavedení minimální mzdy se jim ze současných 8 tisíc nezvedala, takže zde žádnou tendenci nevysledujeme.

Jednu otázku si nicméně můžeme položit. Činí firmy moudré rozhodnutí, když tyto osoby nezaměstnávají?

Kolik musí zaplatit, pokud nedodrží zákon?

Podle zákona o zaměstnanosti musí firma s více než 25 zaměstnanci mít mezi pracovníky alespoň 4 % handicapovaných. V případě nesplnění této povinnosti existuje ještě šance vyhnout se sankcím nepřímou podporou zaměstnanosti OZP. Tento krok se nazývá náhradním plněním a pro firmu znamená odběr služeb nebo produktů od společnosti zaměstnávající  více než 50 % OZP.

Pokud toto zaměstnavatel nesplní, čeká ho sankce, která se za letošní rok vyšplhala až na 62 090 korun. Částka však není konečná, firma ji musí vynásobit počtem zdravotně znevýhodněných zaměstnanců, které by minimálně měla zaměstnávat.

Na co všechno a v jaké výši lze naopak získat příspěvky od Úřadu práce ČR, vám prozradíme v pokračování.