Když v televizi vládl Mrazík: Byly tyhle filmy klasika, nebo komunistická propaganda?

Mrazík televizní program neopouští ani v současnosti
 

Vánoce bez Mrazíka, to je jako kdyby nebyly. Je to tak vždy. Když uplynou nějaká léta, máme tendenci se na minulost dívat skrze růžové brýle. Stejně tak je to u mnohých i při nostalgické vzpomínce na minulý režim. Buď se vzpomíná na cenu piva, nebo třeba na televizní program. Vánoce už jsou za rohem a na adventním věnci svítí už dvě svíčky. Není tak od věci si zavzpomínat, jaký byl televizní program za socialismu.

Při pohledu na aktuální televizní program by mohl mít člověk místy dojem, že se vlastně stále ocitá v osmdesátých letech minulého století. Důvod je zcela jasný. Vánoční pohádky, které už jsme si zvykli s těmito svátky spojovat, prostě stále nemají konkurenci ani několik desítek let od jejich vzniku. Tento televizní žánr je prostě k vánočním svátkům propojen pupeční šňůrou. 

Jen hrstka zahraničních vánočních komedií či pohádek mohou konkurovat hluboce zaryté vzpomínce na pohádky, jejichž kvalita je prověřená časem. Snad jen ten Mrazík by už mohl konečně roztát…

Propaganda v pohádce

Vánoční televizní program je vlastně i dnes takovou nostalgickou vzpomínkou na minulý režim. Politické zabarvení se však dostalo i mezi ty nejznámější pohádky, které televize zařazují do programu i během letošních Vánoc. Pohádková tvorba za minulého režimu se hlavně v padesátých letech ocitla pod tlakem nenápadné propagandy. 

Výhoda tohoto žánru spočívala v černobílém vidění světa. Dobro totiž vždy vítězí nad zlem. Ideální komunista byl prezentován vždy jako dobrák a boháči zase reprezentovali kapitalistické zlo. Ať už jde o hospodského z filmu Obušku z pytle ven či sládka Pandrholu.

Tento princip fungoval i naopak. Cenzoři tak často neprohlédli záměry autorů do pohádek vměstnat podvratné myšlenky a kritiku tehdejšího režimu. Jeden z příkladů je pohádka Pyšná princezna, kdy švec z Půlnočního království utíká přes hranice do země krále Miroslava, aby si mohl zanotovat zakázanou píseň. 

Klasika, co neomrzí

Hlubší rozbor každého díla vytvořeného za socialismu nabízí různé politické podhoubí, ale když na moment odhodíme tuto propagandistickou vrstvu, zůstane v televizním programu poctivá podívaná se skvělými příběhy a výbornými hereckými výkony. 

Když zůstaneme u žánru pohádek, tak za minulého režimu, ale i dnes vládnou filmy jako S čerty nejsou žerty, Hrátky s čertem, Princ a večernice a hlavně jedna zcela zásadní pohádka, která se dostala i za hranice. 

Tři oříšky pro Popelku si od jejího vzniku v roce 1973 asi nelze v televizních programech nepředstavit. Vánoční klasika, která dojímá a uvádí diváky do správné atmosféry Vánoc, je prostě klasikou, co neomrzí. Existuje však pohádka, která společnost rozděluje asi nejvíce ze všech. Tradiční Mrazík totiž pro někoho reprezentuje sovětskou deku minulého režimu, ale většina tuto tradiční ruskou pohádku přijímá jako nezbytnou součást vánočních svátků.

Filmy, kde vládnou Vánoce

Na obrazovkách tehdy i dnes se objevují také hrané filmy, které úzce či okrajově zavítají do období Vánoc. Tomáš Holý stále baví ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku a z dílny stejné autorky Marie Poledňákové nemůže chybět ani komedie století S tebou mě baví svět. 

Vánoční program za socialismu byl však naplněn i jinými klasikami jako Marečku, podejte mi pero, Adéla ještě nevečeřela či Homolka a Tobolka. Svou trochou do mlýna také přispěl pravidelný televizní pořad Bakaláři, který si neodpustil příběhy se sváteční tematikou. 

Československá televize také nešetřila studiovými pořady, kde výrazné osobnosti kultury vyprávěly vánoční příběhy. Mezi velkým množstvím podobně laděných odpočinkových pořadů je dobré zmínit Úsměvy vánoční, kde si svoje místo našel i režimem upozaděný Jan Werich. Obdobný pořad provázel také herec Luděk Munzar, ten však nesl název Vůně jehličí.

Při pohledu na oblíbené filmy, pohádky či pořady opravdu zjišťujeme, že se toho za třicet let od revoluce zase tolik nezměnilo. Diváci tak mohou stále najít ta nejvýraznější díla tehdejší doby i v současném programu. Ten je však pochopitelně ověšen ozdobami ze zahraniční produkce a v žánru pohádky se i v posledních letech objevují dnes už legendární pohádky jako Anděl páně či Tři bratři. 

Zdroj: totalita.cz, irozhlas.cz

KAM DÁL: Vánoční zázrak českého spisovatele. Zachránil téměř zmrzlé dítě a začal tradici, kterou známe dodnes.


Hobby