Indie se topí v chaosu, online cvičitelé jógy přitom vydělávají obrovské peníze. Kontrast nemůže být větší

Indie se pomoci od jogínů nedočkala
 

V Indii chaos a stále více mrtvých. Vedle toho den ode dne bohatší "západní" celebrity a influenceři, kterým extrémně narůstají zisky díky online předcvičování jógy. Kontrast už asi ani nemůže být větší. Uvědomují si, kolik dluží zemi, kde jóga vznikla? Chtějí to nějak řešit? 

Indický zdravotní systém, který podporuje 1,3 bilionu lidí, kolabuje. Země každý den překonává rekord v počtu nakažených covidem a bohužel i v počtu mrtvých. A to i přesto, že reálné číslo nově nakažených a mrtvých je s největší pravděpodobností velmi podceněno. Nemocnicím dochází kyslíkové lahve, pacienti umírají, krematoria mají plnou kapacitu a kremace se proto přesunuly i na veřejná prostranství.

Indie čelí humanitární krizi

Sociální média se plní zoufalými prosbami o kyslíkové lahve, nemocniční postele, pomůcky osobní ochrany a ventilátory. Indové žádají o jakoukoli pomoc. Uprostřed toho všeho si však Indové všimli, že jedna demografická skupina zůstala v porovnání s ostatními velmi potichu - celebrity online jógy a značky s nimi spojené. Známí jogíni ze západu dále profitují z kultury jižní Asie, zatímco Indie čelí humanitární krizi.

Ironií je, že ti, kteří na západě předcvičují jógu online, a značky, které vyrábějí jejich pomůcky, zaznamenávají z pandemického nárůstu příznivců cvičení značné zisky. Země, která jim jógu předala, se zatím zmítá v chaosu a utrpení. Miliony Indů umírají na virus, jehož průběh mohl být zmírněn, kdyby Amerika a další bohaté národy své úsilí o globální pomoc zintenzivnily.

Jogínské celebrity Indii dluží
Je tu spousta cest, jak influenceři předcvičující jógu mohou Indii pomoci. Jogínské celebrity a značky mohou využít svých online platforem a udělat v rámci svých sledujících charitativní sbírku. Mohou darovat určitou část svého výdělku na pomoc zemi a na svých platformách zvyšovat povědomí o probíhající humanitární krizi. Také mohou vyzvat své sledující, aby tlačili na současnou americkou vládu a farmaceutické společnosti, aby ukončily nerovnost v očkování a tak dále.

Po celé dekády byla Amerikou přejatá kultura jižní Asie promovaná coby jakýsi standard krásy. V USA se z jógy stala tradice, která však přišla o svůj původ. V mnoha případech tak slouží pouze jako nástroj k dosažení určitého západního vzhledu. Nic víc, nic méně.

Nástroj v boji proti sociální nespokojenosti

Poprvé byla jóga přejata americkou veřejností ve 40. letech 19. století. V té době byla novým cvičením místní elity. V 60. letech pak Američané začali nahlížet na jógu a zemi jejího původu jako na spirituální a stala se tak pro ně nástrojem v boji proti sociální nespokojenosti.

Od počátků jógy v Americe až do součastnosti jsme mohli zaznamenat nesčetné druhy její propagace. Bohužel propagace jógy ve spojitosti s pomocí Indii v součastnosti není mnoho a to je neodpustitelné.

Zdroj: Elle

KAM DÁL: Krysí hrdinové neznají strach: Speciálně vycvičení hlodavci hledají miny a tuberkulózu, odhalí i koronavirus.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru