Ema Destinnová měla pohoršující tetování a spala s kostlivcem. Její okultistické rituály děsí

Ema Destinnová již v roce 1898 úspěšně vystoupila na scéně berlínské Krollovy opery, opět jako Santuzza v opeře Sedlák kavalír
Zobrazit fotogalerii (4)
  |   osobnost

Ve své době byla osobností a obletovanou celebritou. Řeč je o Emě Destinnové, jedné z nejvýznamnějších postav naší kultury. Operní pěvkyně, známá jednu dobu po celém světě, však žila velmi pestrý a zajímavý osobní život. Kromě šílených lásek měla také vztah k velmi podivným předmětům.

Stráž nad Nežárkou. Dominantou malého městečka v jižních Čechách je velkoryse koncipovaný zámeček, kde několik let pobývala světově proslulá operní pěvkyně Ema Destinnová. Úžasné úspěchy této neortodoxní ženy jsou nesporné. Přesto bude možná ještě o trochu zajímavější podívat se na její zvláštní koníček, který se postupně změnil v životní filosofii. Ema Destinnová totiž propadla mysticismu. 

Úspěch znamená luxus

Ema Destinnová je výraznou osobností našich dějin hned z několika důvodů. Rozhodně nelze tvrdit, že si slávu a respekt zasloužila „pouze“ dokonalým hlasem. Byť právě hudební nadání jí otevřelo dveře do nejznámějších a nejprestižnějších operních domů na světě. Úspěch znamená také přístup k větším finančním prostředkům, a tak se v jednu dobu Ema Destinnová zabydlela ve velkém zámku ve Stráži nad Nežárkou. 

Ema Destinnová
- Ve 20 letech byla odmítnuta v Národním divadle v Praze, kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Berlíně.
- Po deseti letech získala angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku.
- 28. ledna 1930 podstoupila v Českých Budějovicích operaci očí, během níž došlo k prudkému zhoršení jejího zdravotního stavu, patrně v důsledku mozkové mrtvice. Lékaři jí pomoci nedokázali.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o bohatou, emancipovanou a po všech stránkách vzdělanou ženu, určitě nepřekvapí, kolik specifických zájmů za svůj život měla. Kromě literárních pokusů, které často vydávala pod pseudonymy, se zabývala i něčím, co je mezi nebem a zemí. 

Okultistka Destinnová

Kromě hudby, literatury a umění se Ema Destinnová věnovala velmi hluboce vědám, které stojí poněkud na okraji akademického světa. Její zajímavý vztah k ezoterice, spiritismu a okultismu patří mezi velmi důležité prvky jejího života. 

Její knihovna na zámku ve Stráži nad Nežárkou byla plná knih s touto tematikou. Našli byste zde alchymistické spisy, knihy o astrologii a také spiritistické příručky. Paradoxně je však koupila přímo se zámkem od barona Leonhardiho, a tak se rázem stala majitelkou největší knihovny s okultní tematikou ve střední Evropě. 

Ze svých cest si Ema Destinnová vždycky přivezla nějaký podivný suvenýr – postupně suvenýry naplnila celý zámek. U postele tak měla rakvičku s kostlivcem, oltář lebek, rukou, nohou a jiných částí těla. Na zámku také často vyvolávala duchy. Zájem o tento svět mezi nebem a zemí projevovala také kvůli svým nešťastným láskám. Jak je z její dochované poezie patrné, její vnitřní život a duše veselostí neoplývaly, a tak smysl života hledala v těchto ezoterických, astrologických a okultních vědách. 

V Praze zase několikrát navštívila okultní seance v ateliéru slavného sochaře Ladislava Šalouna. Ema Destinnová byla žena mnoha tváří a zájmů. Jedna z největších zvláštností se také váže k odvážnému tetování, které měla vytvořené na své noze. Na obrázku se totiž had blíží k jejím intimním partiím.

Zdroje: Reflex, ceskozemepribehu.cz, iRozhlas

KAM DÁL: Wow, opravdu je to stejná osoba? Královna plastik Donatella Versace vypadala před operacemi skvěle.


Zdraví a styl