Královna módy Coco Chanel: O její aroganci se vyprávěly legendy, stala se průkopnicí opalování

Coco Chanel patřila k módním ikonám své doby
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Dnes by elegantní Coco oslavila 137. narozeniny a my se můžeme jen ptát, jak by asi byla spokojena s dnešními módními trendy. Vzhledem k tomu, že měla velmi ostrý jazýček a stála si za svými názory, jistě by nám to i dnes, kdyby byla na živu, řekla na plnou pusu. Ta ji ostatně dostala během života několikrát do problémů.

O Coco Chanel se říkalo, že je arogantní, namyšlená a tvrdá. Jen tak někdo s ní neuměl vyjít. I přesto se stala klíčovou osobností při utváření šatníku tehdejších moderních žen. Se svou haute couture udávala od poloviny 20. století tón světovému módnímu průmyslu.

Existují spousta věcí, které jste možná o této módní ikoně a talentované návrhářce nevěděli, my jsme zapátrali a přinášíme vám ty nejzajímavější z nich.

Snaha vypadat mladě a porušování konvencí

Coco se cítila stále mladá a snažila se tak i vypadat. Vzhledem k počtu milenců se jí to dařilo. I tak se ale za svůj věk styděla a říká se, že si před muži ubírala až deset let.

Porušovala snad všechna pravidla, která byla v tehdejší společnosti ženám nastavena. Ostříhala si vlasy na krátko, kouřila na veřejnosti, jezdila na koni jako muži a šila si takové šaty a vyráběla doplňky, které byly tehdy považovány za krajně nevhodné.

Netoužila po domě a milovala opalování

Nikdy netoužila po vlastním domě, nesnášela samotu a vidina toho, jak by ji doma nikdo nevítal, ji děsila. Raději tedy bydlela celých sedmatřicet let svého života v jednom z nejluxusnějších apartmánů drahého pařížského hotelu.

Milovala slunce, cestování a opalování. Do té doby, než se z jedné ze svých cest vrátila opálená, Francouzky uznávaly trend alabastrové pokožky. Poté, co však viděly snědou pleť Coco, bílá kůže vzala za své a ženy se začaly opalovat ve velkém.

Šít se naučila od jeptišek

Milovala zpěv a často si při šití zpívala. Šít se naučila od jeptišek z dětského domova. Tam vyrůstala poté, co jí zemřela matka. Když jí bylo dvacet, začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy. Její talent byl už tenkrát vyhlášený, ale výplata tomu rozhodně neodpovídala, tak si začala přivydělávat zpěvem v nočních podnicích. Právě jako barová zpěvačka získala přezdívku Coco, která jí už do smrti zůstala.

Zajímavostí také je, že jako první začala pro propagaci svých modelů využívat slavné tváře a celebrity. Umělci dělali jejím kouskům reklamu často zadarmo a rádi, protože to v té době nebylo nic běžného. Marketing byl přece jen v plenkách.

Životní láska jí zemřela

Její životní láskou byl Arthur Capel, který zemřel při automobilové nehodě. Coco Chanel se s tím nikdy nesrovnala a nikdy se tak neprovdala, i když jejím životem prošla ještě dlouhá řada mužů.  Válku pak prožila s německým důstojníkem Hansem Güntherem von Dincklagem, kvůli čemuž byla podezřelá ze spolupráce z nacisty a musela prchnout do Švýcarska. Zpět se vrátila v roce 1954. Znovu otevřela své butiky a pokračovala v určování módních trendů až do své smrti v roce 1971.

Věřila, že jí přináší číslo pět štěstí a že nejdůležitější částí oděvu jsou kapsy. Jediná barva, kterou uznávala, byla černá. Byla pro ni nadčasová a elegantní.

KAM DÁL: Petr Muk se celý život potýkal se zákeřnou nemocí. Písně této pěvecké legendy milujeme dodnes

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru