Jak moc pijí české děti?

České děti se alkoholu nebojí a čas od času to s ním přeženou. Jako dívka v Kladně, kterou musela minulý týden odvážet sanitka do nemocnice.
  |  

Alkohol alespoň jednou vyzkoušelo téměř 80 % patnáctiletých. Chlapci začínají s pravidelným pitím dříve, dívky je ale později dohánějí. Jsou na tom české děti s alkoholem opravdu tak špatně?

Češi a jejich kladný vztah k alkoholu patří k národním evergreenům. Ve spotřebě piva jsme pravidelně "nejlepší" na světě. Abstinent to má v naší společnosti ještě těžší než pravověrný křesťan. Alkohol je nicméně legální droga, s níž dospělí mohou nakládat podle vlastního uvážení. Problémem je, že pivo, víno, ale i tvrdý alkohol se nezřídka dostane k dětem.

Děti z Kladna pijí první ligu

Své by o tom mohli vyprávět kladenští strážníci. V pátek odpoledne byli přivoláni do Kordačovy ulice. Šestičlenná partička dvanácti až čtrnácti dětí zde popíjela venku před domem. Pro jednu z dívek museli zavolat sanitku, když se jí po alkoholovém dýchánku přitížilo. Tentýž den večer vyjížděla hlídka ke strkanici před barem. Jednalo se opět o tříčlennou skupinu opilých patnácti až sedmnáctiletých hochů. A do třetice všeho dobrého strážníci „sebrali“ dva sedmnáctileté, kteří popíjeli vodku s džusem přímo na dětském hřišti v ulici Zádušní.

Čtěte také: Opilá matka se potácela s kočárkem po Uhříněvsi

Opilé jednou měsíčně je každé páté dítě

Jedenáct opilých dětí za víkend není málo. Jedná se však jen o zlomek všech nezletilých, kteří o víkendu skutečně pili. K odhalení všech mladých hříšníků by možná nestačila ani speciální alkoholová hlídka. Minimálně jednou měsíčně se totiž opije téměř každý pátý patnáctiletý. Alespoň jednou zkusilo alkohol 77,7 % dětí mezi 14 a 15 lety. Zatímco v 5. a 7. třídě pravidelně pijí častěji chlapci, v 9. třídě už je dívky dohánějí.

Čtěte také: Nezletilý chlapec rekordmanem. Nadýchal přes 3 promile!

Alkoholový věk? 13 až 15 let

Pozitivní zprávou je, že zase tolik dětí nepatří mezi pravidelné pijany. Alespoň jednou týdně se napije „pouze“ 2 % 11letých, 5 % 12letých a 16 % 15letých. K výraznému nárůstu konzumace alkoholu dochází mezi 13 a 15. rokem. Totéž platí i pro kouření.

Čtěte také: Opilci v Kladně vyrazili strážníkovi zuby. Po honičce na něj poslali psa