Psa jí ukradli přímo na ulici, hodili ho do dodávky a ujeli. Pro gangy je to hodně výnosný byznys

Pro mnoho lidí je pes jako malé dítě, zkrátka člen rodiny
Zobrazit fotogalerii (3)
 

V době pandemie koronaviru si lidé pořizují stále více domácích mazlíčků. Došlo to až tak daleko, že je jich nedostatek. Hlavně ve Velké Británii dokonce i některé útulky hlásí téměř prázdno. Není se tedy čemu divit, že se gangy zlodějů zaměřují právě na krádeže psů. Je to pro ně větší byznys než například vyloupit dům. A samozřejmě jde také o mnohem bezpečnější práci.

Sedmadvacetiletá Melina Georgiou je v šoku a na sociálních sítích se rozjela velká pátrací akce. Během venčení jí zatím neznámí zloději ukradli roční Nalu. Vzali celkem tři psy. Jednoho, který měl lehké poranění na nose, později nechali u domu v Barnetu v severním Londýně,“ informovala mladá žena.

Melinin domácí mazlíček je rasa maltipoo, což je sice pes, který vypadá tak trochu jako roztomilá plyšová hračka, ale zdání klame. Potřebuje pečlivou péči i trénink. Ukraden byl ale nejspíš právě kvůli svému vzhledu. Bude se samozřejmě mnohem snadněji prodávat než například tibetská doga.

 

Mohou si přijít na velké peníze

Pro gangy zlodějů jsou nyní krádeže psů velmi výnosným byznysem. V době pandemie koronaviru se mnohonásobně zvýšila poptávka po zvířatech, zejména po psech. Za jeden takový "nájezd", kdy se jim povede získat vzácnější plemeno, kterým Nala bezesporu je, si mohou přijít v přepočtu až na 100 tisíc korun. Riziko je přitom minimální.

Nala má mikročip, adresu i číslo na obojku. Je hezky upravená, nedávno jsme s ní byli v salonu. Kdyby někdo cokoli viděl, ať mi dá prosím vědět. Musíme naši holčičku najít,“ stále věří Melina.

Pes není brán jako zvíře

Velmi podobný příběh popsala pro Sky News i Melisa Coleová. Její fenku Jess jí ukradli dokonce dvakrát. Gang unesl i jejího psa Tiga a podle Melisy ho nyní využívají v množírně. Až zaplatí, zřejmě ho vrátí, ale zvíře na tom nemusí být psychicky dobře.

Zloděje povzbuzuje i skutečnost, že ve Velké Británii je krádež psa pouze přestupkem, pes totiž není klasifikován jako zvíře a trest je podobný, jako když ukradnete třeba peněženku nebo láhev alkoholu v obchodě. Téměř milion Britů už podepsalo petici, aby se pravidla změnila a pes byl více chránen.

Gangy nebo Vietnamci?

V České republice jsou případy organizovaných krádeží psů spíše vzácností. Nebo jim není připisována takový váha. I když je pravda, že na konci roku jeden takový gang zřejmě řádil v Praze. Psi záhadně mizeli z okolí zahrad a domků.

„Gang? Možná. Nebo také Vietnamci, kteří zvířata berou do svých pokrmů, které si pak kupujeme v obchoďácích,“ konstatoval pro Čtidoma.cz majitel německého ovčáka Pavel Horák. V každém případě je dobré, když má pes čip, pátrání je o něco jednodušší.

KAM DÁL: Zabijákem vysokého tlaku je běžně dostupný čaj. Jak je to s oblíbenou kávou?