Dysurie: Bolest při močení může ukazovat na rakovinu prostaty

Dysurie může postihnout jak muže, tak i ženy každého věku
Foto: Depositphotos
Zobrazit fotogalerii (2)
Dysurie může postihnout jak muže, tak i ženy každého věku
zajímavost

Nepříjemnou dysurii bychom rozhodně neměli ignorovat. Bolest při močení může být dokonce symptomem rakoviny prostaty, nejčastěji ale ukazuje na infekci močových cest, vaginální infekci, endometritidu a další. Podívejte, co byste rozhodně neměli přehlížet.

reklama

Dysurie neboli bolest při močení trápí může i ženy každého věku. Nejčastěji se ale objevuje u žen a bývá spojena s infekcemi močového ústrojí. Může ale být příznakem i mnohem vážnějších zdravotních problémů.

Příčiny vzniku dysurie

Existuje hned několik zdravotních problémů, které se mohou projevovat právě dysurií. Patří mezi ně:

 • infekce močových cest,
 • vaginální infekce,
 • infekce močového měchýře,
 • endometritida a další příčiny mimo močové cesty,
 • zánět močové trubice.

Mimo jiné se může jednat i o příznak rakoviny prostaty, která vzniká u mužů v malé žláze produkující semennou tekutinu vyživující a transportující spermie. Jde o jeden z nejčastějších typů rakoviny. Některé typy této nemoci navíc mohou být agresivní a rychle se šířit.

V okamžiku, kdy se rakovina rozšíří do okolních tkání a dalších částí těla, je mnohem obtížnější ji vyléčit. Největší šanci na úspěšnou léčbu má pacient s rakovinou prostaty, který ji odhalil včas. Tedy ještě předtím, než se nemoc začala šířit dále do těla.

Symptomy rakoviny prostaty

Mezi další symptomy rakoviny prostaty patří:

 • problémy s močením,
 • krev v moči,
 • krev v ejakulátu,
 • slabý proud moči,
 • bolest kostí,
 • nadměrná ztráta hmotnosti,
 • erektilní dysfunkce.

Pozor byste si na vznik rakoviny prostaty měli dát zejména v případě, pokud je vám nad 50 let, trpíte obezitou, nebo se tato nemoc vyskytla u někoho z vašich příbuzných. Při snaze o prevenci rakoviny prostaty je důležité se soustředit zejména na dodržování celkového zdravého životního stylu a vyhýbání se zlozvykům, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Pokud tedy pociťujete dysurii, rozhodně tento nepříjemný problém neignorujte a neodkládejte jeho řešení. Kromě toho, že se zbavíte pocitů bolesti, můžete také předejít celé řadě zdravotních komplikací.

Zdroj: Cleveland Clinic, Mayo Clinic

KAM DÁL: Karotenémie může být příznakem nedostatečné funkce štítné žlázy. Často se objevovala za války.

reklama
#rakovina #rakovina prostaty #zdraví #dysurie

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.