Za neplodnost může i jízda na kole, říká lékař. České páry nemají dobré vyhlídky

Řada těch, kteří se neúspěšně snaží o další dítě, jsou nově vzniklé páry
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Poprvé otěhotněly bez problémů, druhé dítě se ale počít nedaří – s takzvanou sekundární neplodností se potýká až 1 z 5 českých párů a jejich počet stále roste. Na vině může být podle lékařů zhoršená kvalita vajíček nebo spermií i změna partnera.

Sekundární neplodností označují lékaři stav, kdy se ženě nedaří otěhotnět, i když v minulosti již jednou počala. „Příčiny mohou být různé. Z praxe víme, že většinou je problém v ovulaci ženy. Typicky se jedná o syndrom polycystických vaječníků. Pacientkám se v polovině menstruačního cyklu neuvolní vajíčko, a nemohou tudíž přirozeně otěhotnět. Problém se při prvním těhotenství nemusel projevit, protože nebyl natolik rozsáhlý a žena byla mladší. S přibývajícím věkem se ale potíže zhoršily. Problémem trpí 1 z 5 českých párů a situace je stále horší,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit.

Záleží na kvalitě spermií

Dalším důvodem mohou být podle odborníka také imunitní změny, které vyvolalo první těhotenství, nebo problémy se štítnou žlázou, kdy se v těle ženy nevytváří dostatek hormonů pro úspěšné početí dítěte. „Plodnost negativně ovlivňuje také obezita a kila navíc, která žena získala při prvním těhotenství.“ Nadbytek tukové tkáně totiž způsobuje poruchy menstruačního cyklu a zhoršuje tvorbu vajíček.

„Problém může být samozřejmě i na straně muže. Například když mezi těhotenstvími onemocněl příušnicemi a došlo k poškození jeho reprodukčních orgánů. Kvalitu spermií také mohl zhoršit svým životním stylem – začal kouřit nebo varlata opakovaně přehřívá při jízdě na kole,“ vysvětluje specialista na reprodukci MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

Zmrazení vajíček

Řada těch, kteří se neúspěšně snaží o další dítě, jsou nově vzniklé páry. „Lidé mají dítě z předchozího manželství, ale s novým partnerem se jim potomek počít nedaří. Většinou za to může věk pacientek, které v těchto případech mají často kolem 37 let i více a kvalita jejich vajíček již není dobrá. Tyto pacientky velmi touží upevnit nový vztah společným dítětem a s neúspěchem se smiřují těžce,“ popisuje MUDr. Machač.

Rozvedeným ženám nad 30 let proto doporučuje zvážit zmražení vajíček. „Pokud se například 32letá pacientka rozvede a nechá si zmrazit vajíčka, když si pak o pět let později najde nového partnera, s nímž touží založit rodinu, má výrazně vyšší šance.“

Podle lékařů obecně platí, že páry, které touží po druhém dítěti, by měly navštívit reprodukční kliniku po roce neúspěšného snažení od chvíle, kdy žena přestala kojit.

Zdroje: redakce, MUDr. Pavel Otevřel, MUDr. Štěpán Machač, nig.gov

KAM DÁL: Ženy po třicítce jsou lepší matky, říká studie.