Je ztráta sexuálního apetitu nezbytná?

Proč mizí touha po sexu? U každého je to trochu jinak...
 

Někdy by se dala popsat jako negativní změna tzv. sexuální chemie. Člověk se sexuální averzí vnímá svého partnera negativně, a to ve všem… 

…a nakonec i v tom, jak mluví, jak pije, jak (ne)voní – příkladů by byly desítky.

Co znamená pojem ztráta libida

Je to občasný nebo trvalý pokles anebo úplná ztráta chuti přijímat a projevovat sexuální aktivitu. Snížené libido může být u některých jedinců normou, a podle toho by si měli vybírat všechny potenciální partnery. Především ale to může být tím, že je vzájemný vztah - a to i dlouhodobý – prostě vyhaslý a skončený. Pak záleží na inteligenci partnerů, zda si umějí tento stav vysvětlit a odpovídajícím způsobem vyřešit.

Proč touha pro sexu mizí

Závisí jak na celkovém založení, tedy na tom, zda jste spíše výbušní a vášniví, nebo naopak klidní a víceméně pasivní. Stejně tak se na vztahu k sexu podílí i životní styl. Na snižování sexuálního apetitu se negativně podepisuje jak partnerský nesoulad, tak chronický stres, přepracování, kouření, vysoká spotřeba alkoholu a nakonec i případné nepříjemné sexuální zážitky z minulosti.

I léky jsou na vině

Velký vliv má i konzumace některých léků, které mnoho lidí středního a vyššího věku užívá. Jednak jsou to antidepresiva, jednak léky na snižování krevního tlaku a dalších chronických nemocí, například na cukrovku, proti cévním potížím, na onemocnění jater a ledvin nebo na snižování hladiny krevních tuků. Obecně se dá říci – i když výjimky potvrzují pravidlo -  sexuální touha klesá s věkem.

Jak je to u žen?

Ženy mohou mít poruchy orgasmu; v období kolem menopauzy, kdy klesá hladina sexuálních hormonů, se objevuje u 30 až 50 procent žen. Ženy ovšem daleko citlivěji vnímají nedostatek hezkých zážitků, zájmu a chyby v partnerské komunikaci. Toto muži vyššího věku často vynechávají a nepokládají za důležité. U žen se projevuje snížení sexuální touhy především při dlouhodobém emočním vypětí, při osamělosti a při ztrátě manžela nebo partnera.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru