Kouření není sexy, shodují se onkologové

MUDr. Kateřina Jirsová
  |  

Středoevropské konference o plicní rakovině se zúčastnila i onkoložka Kateřina Jirsová z Nemocnice Na Pleši. Se světovými kapacitami se shoduje, že základní prevencí je nekouřit.

MUDr. Kateřina Jirsová je klinický onkolog a v Nemocnici Na Pleši zastává funkci zástupce primáře. Vystudovala 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. 

Můžete potvrdit nárůst výskytu rakoviny plic?

U určitých druhů rakoviny je v posledních dvaceti letech vidět nárůst a to zejména u žen. Výskyt se navíc posouvá i do nižšího věku. 

Jaké jsou druhy rakoviny?

Rakovina plic není jen jedna nemoc, existují různé histologické typy. Ne každý se léčí stejnými léky. Podle typu se snažíme vybrat nejvhodnější léčbu. Je třeba zjistit co nejpřesněji specifika nádoru molekulárně genetickým vyšetřením. 

Jaké způsoby léčby provádí Nemocnice Na Pleši?

U nás se provádí léčba chemoterapií a to nejrůznějšími druhy.  Probíhá také ozařování jak plic, tak míst kde se dělají metastázy. Nejčastěji jsou to kosti a mozek.  Na biologickou nebo cílenou léčbu vhodné pacienty posíláme do onkologických center fakultních nemocnic. Cílená léčba je chemoterapie namířená proti určitým molekulárním dráhám. U nás vysoce specializovaná léčba probíhá  v rámci klinických studií.

Jaká onkologická onemocnění léčíte?

Na Pleši se léčí všechny tzv. solidní nádory, tedy kromě rakoviny krve. Je kladen velký důraz na komplexní přístup k pacientovi. Každému se snažíme vybrat individuální péči. Zvláště se pak zeměřujeme na podpůrnou a paliativní péči s cílem kvality života. U rakoviny plic je třeba zvládat dušnost, bolesti a mnohé další problémy. 

Jak k vám přicházejí noví pacienti?

Máme padesátilůžkové onkologické oddělení. Ambulancí projde dalších padesát pacientů týdně.  Léčebna Na Pleši je soukromé zařízení a má smlouvu se všemi zdravotními pojišťovnami. Pro přijetí do léčby není potřeba doporučení a noví pacienti jsou vítáni.

Pozorujete pokrok v léčbě rakoviny?

Vývoj v onkologii je rychlý. To co nyní přijímáme jako nový způsob léčby, bude za tři roky standardem. Je mnoho nových preparátů, které se zkouší v praxi, nebo v rámci studií. Nic není zázračné. U metastáz zlepšujeme přežívání v řádu měsíců... Pokud je možná operace, pak je větší naděje na vyléčení. 

Co byste čtenářům doporučila pro předcházení onemocnění?

Nekouřit. U rakoviny plic je to absolutně základní prevence. Obecně je to zdravý životní styl. 

Děkuji za rozhovor.

 

Konference o plicní rakovině hostila odborníky ze třiceti zemí

 

15. ročníku Středoevropské konference o plicní rakovině se zúčastnilo 250 onkologů ze 30 zemí. Probíhala v Praze od 28. do 30. listopadu 2015.

Prof. Vítězslav Kolek, Prof. Luboš Petruželka, Doc. Milada Zemanová, Prof. Fred R. Hirsch a Prof. Rebert Pirker

Za rakovinu plic si může většina lidí sama

Docentka Milada Zemanová z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN upozornila, že úmrtnost na rakovinu plic je stejná jako u rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva dohromady. "Plicní rakovina je v naprosté většině zaviněna špatnou prevencí, pouze 6% pacientů s rakovinou plic jsou nekuřáci," řekla Milada Zemanová.

Kouření a rakovina je globální problém

Prof. Rebert Pirker z Lékařské univerzity ve Vídni upozorňuje, že jde o globální problém. Každý rok 1,8 milionu lidí ve světě  onemocní rakovinou plic a 1,6 milionu jich také každoročně zemře. Vyzývá proto k posílení kontroly tabákových výrobků.  "Přestat kouřit je klíčem prevence. Pravděpodobnost rakoviny plic u kuřáků je 25 % u nekuřáků 5 %," uvedl profesor Pirker. Podle něho by preventivní vyšetření měly nabízet všechny onkologické kliniky. 

Mohlo by vás zajímat: Kouření je hraní si s ohněm

Kouření není sexy

Přednosta kliniky plicních nemocí Prof. Vítězslav Kolek  varuje, že narůstá podíl pacientů, u kterých je nádor diagnostikován v pokročilém stádiu. Zatím neexistuje efektivní metoda screeningu rakoviny plic. I když je naděje, že v budoucnu bude rakovina plic diagnostikovalelnná rozborem krve nebo vydechovaného vzduchu. "Ve spojených státech byly do roku 1964 cigarety propagovány i v lékařských časopisech, ale od toho se ustoupilo. Kouření není sexy, ale naopak velmi škodí," říká profesor Kolek. 

Naděje není velká

Prof. Luboš Petruželka varuje, že do 5 let od diagnózy rakoviny plic umírá 80% nemocných. Jde o nejčastěji diagnostikovanné zhoubné onemocnění u mužů. 

Úspěch by byla změna v chronickou nemoc

Prof. Fred R. Hirsch, přednosta Onkologického oddělení Coloradnské univesity v Danveru je zástupcem Mezinárodní asociace pro studium rakoviny plic. To je jediná globální oragnizace pro toto téma a byla jedním ze sponzorů konference. Má 5000 členů v devadesáti zemích. "Rakovinou plic v USA trpí 20 % nekuřáků. V oblasti léčby dochází k obrovským pokrokům i v pokročilých stádiích. Chtěli bychom změnit rakovinu plic v chronickou nemoc," říká profesor Hirsch. 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru