Antikoncepce minulosti. Mýty a babské rady, které byste rozhodně nechtěly vyzkoušet

Jehněčí nebo rybí střívka se v minulosti používala jako první "prototypy" prezervativů
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Sexuální styk je už od nepaměti spojen s rozkoší, ale jeho hlavní účel byl a vždy bude těhotenství. Na to, jak se vzepřít neuprosným pravidlům biologie, se společnost snažila přijít různými způsoby. Dlouhá řada mýtů a polopravd se kombinovala s alternativními postupy, které spíše vyděsí, než napomůžou klidnému pohlavnímu styku. Ochrana před neplánovaným těhotenstvím v minulosti nebyla tak snadná, jako je dnes. 

V porovnání s dobou minulou je antikoncepční pilulka procházkou růžovým sadem. Je pochopitelné, že i tato metoda má mnoho odpůrkyň. Ani každodenní dávka chemie není pro ženské tělo vysněnou pohádkou. Minulost však předkládá mnoho příkladů, nad kterými zůstává jenom rozum stát. 

První antikoncepční tablety vznikly v USA během 50. let. Vývojem a produkcí se zabývali Gregory Pincus a John Rock, společně s pomocí Americké federace pro plánované rodičovství. 

Egyptské experimenty a onanie

První zmínky o pokusech, jak se vyhnout těhotenství během pohlavního styku, nalezneme v hluboké historii. Egyptský Ebersův (1550 př. n. l.) a Kahúnský papyrus (1885 př. n. l.) na svých stránkách zmiňují techniku, kdy se do ženského pohlavního ústrojí aplikoval med, listy akácií a cupaniny, aby se zamezilo přístupu spermatu. V některých případech údajně používaly i krokodýlí trus. Dle nalezených kreseb můžeme vydedukovat i první pokusy o použití prezervativu a stejně tak si milenecké páry osvojily přerušovanou soulož.

Tato antikoncepční technika je paradoxně vepsána ve Starém zákoně. Bible popisuje Onanův hřích, kdy druhorozený bratr musí pro zachování rodu souložit se svojí švagrovou, ale vzepře se osudu, a tak ejakuluje mimo ženské tělo. Nejenže z tohoto případu vyvozujeme slovo onanie, ale sama Bible hovoří o dodnes velmi často praktikovaném způsobu antikoncepce. 

Nekřesťanské!

Ve středověku byla snaha jakkoli zamezit těhotenství pokládána za jeden z největších hříchů. I tak se hledaly cesty, jak se vyhnout neočekávaným potomkům. Mastičkářství a znalost bylinek vedla ženy k tomu, vkládat si do vagíny např. kořeny lilie a routy. Některé pokusy jdou až za hranu toho, co je naše představivost schopna pojmout. Jedna z metod pracovala se smotky ovčí vlny namočené ve víně, které si následně žena vkládala do pochvy...

Ve Spojených státech se první klinika zabývající se antikoncepcí otevřela v roce 1916. Zakladatelka Margaret Sangerová za to byla zatčena. 

Třeba takový proslulý milovník Casanova popsal jeden z prvních prototypů prezervativu. Používal pro tento účel jehněčí střívka. Kondomy se k podobě, jak je známe dnes, vyvíjely až ve dvacátém století.

Mýty a babské rady 

Pravděpodobně nejhorší kategorií jsou různé "babské" rady, které v dobách minulých naplnily nejednu ženu velkou dávkou optimismu. Ve středověku se věřilo, že varlata kuny položené na stehno ženy zaručeně zafungují. Stejně tak plivnutí do úst zcela nevinné žáby. Muži zase věřili, že jim jako antikoncepce dobře poslouží namočený penis v octu. Neobvyklé pokusy se objevují ještě ve velmi blízké minulosti. Někteří věřili, že vyplnáchnutí Coca colou zaručeně pomůže... 

Poznáte vraha na první pohled? Co vše o nás může prozradit obličej? Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru