Když přestanete se sexem, tělo vám nepoděkuje. Je to i otázka dobrého zdraví

Pravidelný sex lidi stmeluje, bez něj hrozí ve vztahu problémy
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Každému z nás se čas od času stane, že ho okolnosti donutí k nechtěnému celibátu. Ať už je na vině rozchod nebo třeba zdravotní problémy, absence sexu má na naše tělo nemalý vliv. Pokud chcete vědět, jaký dopad má abstinence na váš organismus, čtěte dál.

Většina z nás běžně nevyhledává sex na jednu noc, zároveň je někdy těžké najít partnera, se kterým bychom mohli mít plnohodnotný vztah a současně si v něm naplno užívat všechny něžnosti. Při dlouhodobé sexuální abstinenci ale dochází v těle ke změnám, které si jen málokdy uvědomujeme. Podívejme se na některé z nich.

Imunitní systém

Pravidelný sex zlepšuje naši obranyschopnost a pomáhá tělu potlačit nejrůznější nemoci tím, že mnohem více uvolňuje endorfiny. To znamená, že nedostatek sexu může vést k častějším onemocněním, jako je nachlazení nebo chřipka.

Jedna ze zahraničních studií prokázala ve vzorcích slin vysokoškolských studentů, kteří měli pravidelný sex, vyšší koncentraci protilátek zvaných imunoglobulin A, které bojují proti nachlazení.

Vaginální zdraví

Mít sex po delší přestávce může být ženám nepříjemné. Trvá totiž delší dobu, než se tělo „probudí“ a vytvoří dostatečné množství vaginálního sekretu, díky kterému je sex mnohem příjemnější. Z toho vyplývá, že pravidelný sex nebo masturbace mohou udržet vagínu v dobré kondici tím, že v ní umožní lepší průtok krve.

Bolestivá menstruace

Někteří lidé považují sex za vynikající lék menstruačních křečí. Nárůst endorfinů způsobený milostnými hrátkami, stejně jako děložní kontrakce, ke kterým dochází při orgasmu, pomáhají zmírňovat tyto bolesti. Podobný účinek má ale samozřejmě i masturbace.

Kardiovaskulární problémy

Jestliže nemáte sex pravidelně, stoupá u vás riziko kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho, že sexuální styk je i jistou formou cvičení, pomáhá udržovat rovnováhu mezi hladinami estrogenu a progesteronu, což může vést ke snížení rizika vzniku srdečních onemocnění.

Stres a psychická nepohoda

Někteří lidé si myslí, že sexuální abstinence nemá žádný negativní vliv na jejich psychiku, to ale bohužel není pravda. Sexuální styk totiž uvolňuje do těla hormon oxytocin a endorfiny, které navozují pocity štěstí, a tím pomáhají zmírňovat stres a úzkost. Oxytocin nám navíc pomáhá spát, a pokud tedy nemáme sex pravidelně, můžeme se začít potýkat s nespavostí,

Snížení libida

Je to překvapivé, ale delší období sexuálního půstu paradoxně nezpůsobuje větší chuť na milostné hrátky, ale přesně naopak. Libido se v důsledku abstinence sníží a člověk může časem ztratit zájem o sex úplně.

Neshody ve vztahu

Pro mnoho párů je sex důležitým způsobem, jak udržet vzájemné pouto. Pravidelný styk také často otevírá dveře lepší komunikaci. Obecně platí, že páry, které mají sex častěji, jsou k sobě emocionálně víc připoutaní a propojení ve srovnání s těmi, kteří se milostným hrátkám neoddávají tak často.