Bylinky a koření, které bojují se záněty v těle. Jsou prevencí proti cukrovce i rakovině

Jednou ze zázračných protizánětlivých bylinek je i kardamon
 

Záněty naznačují, že se v našem těle nachází infekce nebo se nám hojí nějaké zranění. Je to přirozený proces. V některých případech se ale mohou vymknout kontrole a zůstat v těle déle, než je potřeba. Poté už se jedná o chronické záněty. Ty mohou vést k nespočtu různých nemocí včetně cukrovky a rakoviny.

Naštěstí existují určité bylinky a koření, které nám mohou s chronickými záněty pomoci.

Zázvor

Kořen zázvoru je jedním z nejlepších pomocníků v boji proti zánětlivosti. Použít ho můžete jak v čerstvé, tak i v sušené formě.

Díky jeho zajímavé chuti je velmi oblíbenou ingrediencí při vaření. Také se ale tisíce let používá jako přírodní lék.

Studie dokazují, že může pomoci při nespočtu nepříjemných stavů včetně migrén, nevolnosti, artritidy a vysokého krevního tlaku.

Zázvor obsahuje přes 100 aktivních látek, jako je např. gingerol, shogaol, zingiberene a zingerone. Tyto sloučeniny jsou, jak dokazují studie, zodpovědné za schopnost zázvoru eliminovat záněty v těle.

Česnek

Tato populární bylina také našla využití v tradiční medicíně. Po tisíce let se česnekem léčila artritida, kašel, zácpa, infekce a další nemoci.

Většinu jeho zdravotních benefitů mají na svědomí sloučeniny síry, které obsahuje. Jsou jimi allicin, diallyl, disulfid a S-allycystein.

Studie poukazují na to, že tyto sloučeniny jsou zárověň také důvodem jeho protizánětlivých vlastností.

Kurkuma

Toto koření je nejpopulárnější v indické kuchyni. Je nabité 300 aktivními složkami. Tou nejdůležitější je kurkumin, který má, jak potvrdily studie, protizánětlivé vlastnosti.

Výzkumy také ukázaly, že kurkumin má schopnost blokovat NF-kB, molekuly, které aktivují geny podporující záněty v těle.

Kardamon

Toto koření se pro svou pikantní, ale zároveň nasládlou chuť využívá zejména v asijské kuchyni.

Výzkumníci ale dokázali, že pravidelné užití doplňků stravy s výtažkem z kardamonu může mít za následek snížení zánětlivých sloučenin, které signalizují záněty v těle, jako jsou CRP, IL-6, TNF-a a MDA. Navíc má kardamon velmi vysoké antioxidační účinky.

Černý pepř

Černý pepř je známý jako král všech koření a používá se v kuchyních po celém světě. Dříve byl také velmi populárním přírodním lékem na astma, průjem a různé další problémy s trávením.

Studie zjistily, že černý pepř obsahuje látku zvanou piperine, která nám pomáhá snížit zánětlivost.

Zdroj: Healthline

KAM DÁL: Tyto tři nápoje snižují riziko infarktu a zlepšují srdeční funkci. Jak je to s kávou?