5 signálů, kdy je lepší nechat pihy zkontrolovat. Co se vám snaží říct?

Znaménka je dobré nechat zkontrolovat, když mají nesourodou barvu nebo když si všimnete, že se zvětšují
 

Pihy se v posledních letech staly žádaným módním doplňkem. Většinou jsou ovšem jen reakcí pleti na sluneční záření. Existují ale určité případy, kdy mohou znaménka vést k rakovině kůže. Připravili jsme si pro vás pět varovných signálů, na které je nutné si dávat pozor.

V prvé řadě je nutné říct, že pihy jsou normální. Prostě patří k životu. Dokonce se z nich v posledních letech na sociálních sítích stal velký trend.

Odkud se ale berou?

Jsou výsledkem nadměrné produkce melaninu, kterým se vás vaše pleť snaží ochránit před UV zářením. Buňky zvané melanocyty při absorbování UV záření produkují melanin jako určitou sebeobranu. Pihy tedy vznikají tak, že se na jejich místě zkrátka vyskytují aktivnější melanocyty, a proto je v tom místě pleť mnohem tmavší než její okolí.

A proč je mají jen někteří lidé? To vše záleží na genetické informaci. Za pihy může určitý gen, který mají často společný například lidé se zrzavými vlasy.

Co se nám pihy snaží říct?

Samotné pihy nejsou nezdravé, ale mohou být znamením, že bychom si svoji pleť měli hlídat. Lidé s větším množstvím pih mají většinou světlejší pleť. Tento druh pleti je mnohem více náchylný k rakovině kůže, protože má méně přirozené obrany proti UV záření.

To ale neznamená, že tmavší typy pleti rakovinou kůže trpět nemohou. Tmavší pleť je také náchylná k poničení způsobenému slunečním zářením, jen zkrátka mnohem méně než ta světlejší. Každodenní nošení ochranného krému s SPF faktorem je tedy nutností opravdu pro každého.

Nebezpečné fleky na kůži mohou být, pokud se nedíváme správně, lehce zaměněny za neškodnou pihu. Většina pih má hnědou až hnědočervenou barvu a v zimě jsou obvykle světlejší. Nejriskantnější částí kůže, která je často původem rakoviny, jsou znaménka. Ta jsou většinou tmavší než pihy a trochu vystouplé. Pokud si nejste jisti, jestli je vaše znaménko v pořádku, doporučujeme neprodleně navštívit vašeho dermatologa.

Na co si dávat pozor

Zatímco pihy a skvrny od sluníčka ve většině případů rakovinu kůže nezpůsobují, znaménka ji způsobit mohou. Doporučuje se proto znaménka pravidelně sledovat. Pokud zpozorujete na tom svém některé z těchto pěti varovných signálů, okamžitě se obraťte na svého lékaře.

  • Asymetrie

Když polovina znaménka neodpovídá té druhé, může s ním být něco v nepořádku.

  • Hranice

Zdravotně závadná znaménka mají většinou nesourodé a hrbolaté okraje.

  • Barva

Různá barva v rámci jednoho znaménka je rozhodně důvodem k návštěvě lékaře.

  • Velikost

Jakékoliv znaménko, které je větší než půl cm, může být nebezpečné.

  • Vývoj

Pokud zaznamenáte zvětšení vašeho znaménka nebo změnu v jeho barvě či tvaru, tak neprodleně navštivte dermatologa.

Zdroj: ELLE

KAM DÁL: Snížení hladiny cukru v krvi: Jaké si vybrat potraviny a co vypít před jídlem?.