Zákeřná demence: Jak poznat příznaky a jak se dá této nemoci předejít?

Někteří lidé trpící demencí se mohou dramaticky změnit. Ke změně dochází kvůli poškození částí mozku spojených s jejich osobností a chováním
 

Jak můžete u svých blízkých lehce odhalit začínající demenci? Studie pacientů trpících touto nemocí ukázala, na co si dávat pozor. Existuje totiž jeden příznak, který se objevuje mezi prvními,  je možné ho snadno odhalit.

Raná demence, která je také známá jako frontotemporální demence (FTD), je zastřešující název pro skupinu různých poruch, které postihují náš mozek. Zejména jeho frontální a temporální laloky.

Není to jen problém starších lidí

Většina lidí se domnívá, že demence postihuje pouze starší lidi. Opak je ale pravdou. Touto nemocí bohužel trpí i tisíce mladších lidí. Příznaky a symptomy FTD se mohou lišit od člověka ke člověku. Společné mají jen to, že se tyto příznaky ve většině případů s postupem času zhoršují.

Autorka studie, profesorka Muireann Irishová z univerzity při australském Centru pro výzkum mozku a mysli, vysvětlila, na co si dávat pozor - podle ní je to ztráta schopnosti být šťastný.

„Zjistili jsme, že pacienti s FTD ztrácí schopnost si cokoli užít a mít z něčeho radost, přičemž většina z nich tento problém dříve neměla,“ vysvětlila Irishová. „U pacientů s Alzheimerovou chorobou tento příznak nepozorujeme, což je samo o sobě velmi zajjímavé.“

Profesorka se svým týmem přišla na to, že tato ztráta schopnosti se radovat byla důsledkem poškození centra radosti v mozku. „Víme dokonce o spoustě lidech s FTD, kteří se stanou zcela apatickými. Tito lidé už poté ztrácí zájem i o své koníčky a věci, které měli dříve rádi. Dále také už ani nestojí o žádný sociální kontakt. Nakonec se tito pacienti uzavřou světu, izolují se dokonce i od svých blízkých a lze pozorovat, že u nich dochází ke značnému utlumení radosti ze života.“

Doufá, že toto zjištění povede k vývoji nových léčebných terapií pro pacienty trpící FTD. „Myslím, že velmi pomůže zjištění, že různé změny v chování těchto pacientů nejsou jejich negativním postojem k léčbě, ale jsou způsobeny poškozením mozku.“

Demence nejčastěji postihuje lidi ve věku 40 až 65 let. Nemoc u lidí poškozuje části mozku spojené s jejich osobností, chováním a řečí.

Někteří lidé trpící nemocí se mohou dramaticky změnit kvůli poškození částí mozku spojených s jejich osobností a chováním. Tito lidé se poté mohou začít chovat nevhodně. Mohou být impulzivní a přestat brát ohledy na ostatní.

Často jsou tito lidé špatně diagnostikováni s nějakým psychiatrickým problémem nebo Alzheimerovou nemocí.

Jak můžeme demenci předejít?

Ačkoliv některé rizikové faktory, kterými jsou například věk a geny, nelze změnit, můžeme riziko demence snížit změnou našeho životního stylu.

  • Cvičení: U starších lidí, kteří nejsou fyzicky aktivní, je větší pravděpodobnost vzniku problémů s pamětí nebo myšlením.
  • Alkohol: Pití nadměrného množství alkoholu zvyšuje riziko mrtvice, srdečních chorob, některých druhů rakoviny a také poškození nervového systému, tedy včetně mozku. K prevenci demence se tedy doporučuje konzumaci alkoholu omezit.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Bolí vás při zahradničení kolena? Máme pro vás tipy, jak zvládat práci na zahrádce bez bolesti.