Jak srazit dítěti teplotu: Doktorka Miklášová vysvětluje, jaké léky a babské rady jsou vhodné

Pokud dítěti naměříte 37 °C až 38 °C, jde o subfebrilii, neboli zvýšenou teplotu, ta je při infekci žádoucí a neměli byste se ji snažit srazit nebo tlumit léky.
  |   zajímavost

Zima je vždycky časem virových onemocnění. Například ke chřipce se často přidává teplota, léky v lékárnách mohou chybět nebo nemáte čas je koupit. Co s tím? Naši předci si u svých dětí s horečkou často dokázali poradit bez prášků i doktorů. Ovšem je nutné si uvědomit, že příroda a staré zvyky mohou pomáhat jen do určité chvíle. Pak už je určitě nutné vyhledat lékaře.

Teplota sama o sobě není nemocí, ale pouze jejím projevem. „Horečka nevzniká v těle pro nic za nic, jedná se o přirozený obranný mechanismus těla, při kterém může imunitní systém lépe bojovat proti choroboplodným zárodkům,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová a doplňuje: „To ovšem neznamená, že můžeme dítě nechat několik dní v horečkách. Za ty považujeme stav, kdy tělesná teplota vystoupá nad 38 stupňů.“ Horečka může doprovázet i různé úrazy nebo třeba prořezávání zoubků.

Lékaře bychom podle ní měli ihned vyhledat, pokud dítě nereaguje na oslovení, opakovaně zvrací nebo se třeba objeví vyrážka. „Pokud má dítě "pouze" horečku, nemusíme s ním ihned utíkat k doktorovi. Obecně platí, že bychom ho do ordinace měli přivést, až když se jeho stav nelepší dva až tři dny. U kojenců do 3 měsíců je samozřejmě na místě řešit situaci neprodleně.“ Když si nejsme jistí, můžeme vždy lékaři zavolat a poradit se.

Zábaly i sirupy

„Ačkoliv vysoká tělesná teplota pomáhá ničit původce onemocnění, je zároveň pro organismus velmi vyčerpávající. Když nemáte po ruce léky, snížit ji pomůže chlazení těla pomocí zábalů nebo vlažné sprchy. Jinak samozřejmě máme léky. Ke snižování horečky u dětí se používají čípky, tabletky nebo sirupy s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Formu léku volíme podle tolerance a věku dítěte. Oblíbený je například sirup Ibuprofen Apotex s jahodovou příchutí, který mohou užívat děti od 5 kilogramů váhy,“ doporučuje PharmDr. Irma Miklášová.

U dětí je důležité vybírat léky i podle jejich hmotnosti, ne jen podle věku. „Zároveň je nutné dodržovat interval mezi jednotlivými dávkami. Například u sirupu Ibuprofen Apotex je to 6 hodin.“ V případě potřeby je možné kombinovat chlazení těla a podávání léků. „Důležité je také hlídat dostatečný příjem tekutin, protože u malých dětí dochází velmi rychle k dehydrataci.“

Panika není na místě

Mladý organismus se obecně s nemocemi vyrovnává lépe než u dospělého člověka nebo dokonce seniora. Pokud se neobjevují žádné větší komplikace, není tak nutné při dětské horečce propadat panice.

„Za pozitivní se dá považovat to, že se imunitní systém dítěte učí do budoucna bojovat s chorobami. To samozřejmě nemění nic na tom, že každý zdravotní problém včetně zvýšené teploty představuje nepříjemnost jak pro děti, tak pro jejich rodiče,“ uzavírá PharmDr. Miklášová.

KAM DÁL: KOMENTÁŘ: Válka na Ukrajině: Nůž do Zelenského zad může přijít od největšího spojence.


Zdraví a styl