Největší mýty o zubech: Mléčné zuby se nemusí čistit nebo svádění kazů na genetiku

Velmi záludné mohou být i neléčené záněty dásní
17.08.2020 - 14:00  

Věříte teorii o tom, že mléčné zuby není nutné čistit nebo že čím dražší zubní pastu používáte, tím zdravější budete mít chrup? Svádíte zkažené zuby na genetiku a tvrdíte, že kaz bolí? Zeptali jsme se odborníků a společně s nimi jsme se podívali těmto a dalším častým mýtům na zoubek.

Mýtus č. 1: Mléčné zuby se nemusejí čistit

Myslíte si, že zkažený mléčný chrup nevadí, protože mléčné zuby máme jen dočasně? Proč tedy zbytečně ztrácet čas jejich čištěním a utrácet za kartáčky a zubní pasty? „I když se názory odborníků, kdy začít s čištěním zubů u malých dětí, různí, rozhodně neplatí, že si mléčné zuby nezaslouží péči. Dočasné zuby ovlivňují vývoj čelistí, postavení stálých zubů a dokonce i správnou výslovnost. Zanedbané mléčné zuby mohou způsobit řadu problémů, ať už jsou to záněty, křivé zuby či vady řeči,“ varuje MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT. Začněte s pravidelným čištěním zubů už u batolete, když se objeví první zoubek. Při výběru zubní pasty pro děti dejte přednost těm s přírodními ingrediencemi, s nižším obsahem fluoridu. „Pokud se z nějakého důvodu musíte vyhnout fluoridům, vyberte pastu, která obsahuje například speciální enzymy nebo hydroxyapatit. To je látka, která je přirozeným základním stavebním kamenem zubní skloviny,“ vysvětluje lékař.

Zajímavost: Věděli jste, že kromě dětských kartáčků je na trhu i měkký silikonový zubní prsťáček? Tento kartáček je určený nejen na čištění právě se prořezávajících prvních zoubků, ale používá se zároveň i k masáži dásní při prořezávání.

Mýtus č. 2: Za zkažené zuby může genetika

Není nic snadnějšího než se vymluvit na dědičnost, jenže to v případě zubů neplatí. Záleží především na správné zubní hygieně. „Genetika nemá se zubními kazy ani se zánětem dásní vůbec nic společného. Dědičná je například velikost a tvar zubů, tvar čelisti nebo tloušťka a odolnost skloviny,“ vysvětluje MDDr. Tomáš Machač.

Zajímavost: Věděli jste, že děti přibližně do 10 až 12 let nejsou samy schopné vyčistit si pečlivě zuby? Nemají ještě tak zkoordinovanou jemnou motoriku, takže pokud na čištění zubů nedohlížíte, můžete snadno podlehnout dojmu, že se jim kazí zuby kvůli špatné genetice. Skutečnou příčinou je přitom nekvalitní ústní hygiena a technika čištění zubním kartáčkem.

Mýtus č. 3: Čím dražší pasta, tím lépe funguje

Volba zubní pasty je důležitá, ale jak už bylo zmíněno výše, klíčem ke zdravé ústní dutině je zejména způsob, jakým si zuby čistíte. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka a platí to i o výběru zubní pasty. „Jak si zuby správně čistit a jaký zvolit zubní a mezizubní kartáček vám nejlépe poradí dentální hygienistka nebo zubní lékař. V případě zubní pasty nevybírejte podle ceny, ale zaměřte se na složení. Dejte přednost přírodním zubním pastám bez obsahu syntetických pěnidel SLS, chlorhexidinu, triklosanu, umělých sladidel a bez konzervantů. V případě bělici zubní pasty si pořiďte takovou, která neobsahuje agresivní bělicí a abrazivní složky,“ doporučuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa a dodává, že jedno pořádné čištění denně s kvalitní zubní pastou a vhodně zvoleným zubním kartáčkem je mnohem lepší než tři polovičatá čištění. 

Zajímavost: Věděli jste, že pokud nepoužíváte mezizubní kartáček, čistíte si vlastně jen 75 procent zubů? 9 z 10 kazů totiž začíná právě v mezizubním prostoru.

Mýtus č. 4: Sladkosti kazí zuby

Podobně jako se vymlouváme na genetiku, svádíme zubní kazy na sladkosti. Přemíra sladkostí sice není prospěšná, je to spíš zlozvyk než jídlo a nesou s sebou určitá zdravotní rizika, ale sladkosti samy o sobě kaz v zubu nezpůsobují, respektive klíčová je frekvence jídla, tedy i množství zkonzumovaných sladkostí během dne. „Když klesne pH v ústech pod 5,5, trvá přibližně hodinu, než se pH opět přirozeně vyrovná a nedochází k demineralizaci skloviny,“ vysvětluje vliv jídla na zuby stomatolog MDDr. Tomáš Machač a dodává, že na vině je opět nedostatečná ústní hygiena spolu se špatnou technikou čištění. Zubní kaz způsobují bakterie, které se živí cukrem a produkují kyselinu, která rozpouští zubní sklovinu. Mějme na paměti, že čistý zub se nekazí.

Zajímavost: Věděli jste, že mnohem horší než sladkosti jsou sladké nápoje, které totiž většinou obsahuji i kyselinu? Důležitou roli hraje totiž také to, jaká je frekvence příjmu cukrů. Sladkost sníme obvykle v omezeném množství, kdežto sladké nápoje jsme schopni popíjet klidně celý den, obzvláště děti jsou schopné popíjet celý den, a to díky šikovným moderním uzávěrům. Bohužel právě ty jsou zárukou toho, že dítě bude popíjet sladké pití s vysokým obsahem cukru a kyselin celý den a zuby tak budou v přímém ohrožení.

Mýtus č. 5: Zubní kaz bolí

Řídíte se heslem, že dokud vás nic nebolí, nepotřebujete jít k lékaři? Nenechte se mýlit a naplánujte se preventivní prohlídku nejen u svého zubaře. „Zubní kaz začíná bolet až ve chvíli, kdy se dostane k zubnímu nervu. Jenže v takovém případě už je kaz velmi hluboko, může porušit strukturu celého zubu a dokonce zapříčinit i jeho prasknutí. Mezi další komplikace patří bolestivé záněty zubní dřeně a kořenových kanálků, mohou se začít kazit i další zuby a v neposlední řadě hrozí, že se infekce z dutiny ústní dostane krví do jiných částí těla, a to je již skutečně vysoké riziko například pro kardiaky nebo pro plod těhotných maminek. Dlouhodobě zanedbaný chrup může dokonce způsobit celkové infekce organismu,“ upozorňuje na následky pozdě odhaleného kazu MDDr. Tomáš Machač.

Zajímavost: Věděli jste, že zvýšená citlivost zubů na změny teploty jídla a pití, případně na sladké a kyselé nemusí být příznakem počínajícího kazu? Tyto problémy jsou často způsobené odhalenými a citlivými krčky nebo netěsnícími výplněmi.

KAM DÁL: Doktorka Vojtíšková: Žilní onemocnění je celoživotní, špatná cirkulace může vést až k bércovým vředům


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru